"Japonya" için Faydalı Bilgiler

20 Şubat 2009 Cuma

* Japonya çok pahalı bir ülke. Daha özelleştirirsek, Tokyo çok pahalı bir şehir. 1 yen 0.01801 türk lirası.

* Taksi ücretleri de oldukça pahalı hemen her şey gibi. Açılış 760 yen. Yaklaşık 14 Türk Lirası. Taksilerin büyük çoğunluğunda kredi kartı geçiyor. Hepsinde GPS var gideceğiniz yerin adresini yada telefon numarasını vererek istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Ancak, %95 ingilizce bilmiyor dolyaısıyla söylediğinizi anlamıyorlar. İngilizce anlamadıkları gibi latin harflerini okuyamıyor da olabilirler, dolayısıyla Ja
ponca yazılmış şekilde gösterin gitmek istediğiniz yeri ;)

*Taksiciler kesinlikle çok dürüst, aman dolaştırdı mı, aman yanlış yere mi götürdü, aman kazıklandım mı diye boşuna düşünmeyin. Bi hata yaparlarsa, hemen taksimetreyi sıfırlıyorlar.

*Havaalanından Shibuya'ya taksi 350 ytl civarı tutuyormuş. (Shibuya, Taksim gibi merkezi bir yer. Oteller
bulunuyor çevresinde.) Taksi değil de toplu taşıma aracı kullanmak isterseniz, airbus limousine denilen otobüslerler var, havaalanının içinden bilet alabilirsiniz. Danışmaya gitmek istediğiniz oteli söylüyorsunuz o otel için binmeniz gereken numaralı otobüse biletiniz kesiliyor. Biz Shibuya Excell Hotel için 3000 yen verdik otobüs biletine. (56 TL) Mesafeye göre para değişiyor mu bilmiyorum. Yolculuk 1-1.5 saat sürüyor. Otobüsler çok konforlu değil ama dakik, otelin içine kadar bırakıyorlar sizi. Ayrıca içlerinde tuvalet var.

*İnsanlar ingilizce bilmiyor. Danışmada oturanlar ingilizce bilmiyor. Taksiciler ingilizce bilmiyor. İngilizce bilinmediği gibi, açıklamalar da ingilizce yazılmıyor. Hatta latin harfi bile kullanılmıyor.
Metroda nereden bilet alınacağını vs. bulmak çok zor.


*Metroda bir hat için alı
nan bilet 270 yen. Yaklaşık 5 ytl!

*Elektrik prizleri bizim Türkiye'de kullandıklarımız gibi değil. Laptop, telefon şarjı vs. için bir converter almanız gerkecek. B
unu otelin danışmasından temin edebiliyorsunuz.

*Post-rock dinleyicileri için bulunmaz bir şehir Tokyo! Shibuya'da HMV isimli 8 katlı bir record store bulunuyor. Ki bu bizim D&R lar gibi, farklı semtlerdede bulmak mümkün. Ben Shibuya daki HMV yi dolaşma fırsatı buldum sadece. Post-rock için ayrı stantları var. İsmini şimdiye kadar hiç dutymadığım onlarca sanatçı vardı bu stantlarda. God Speed You Black Emperor, Mono, Explosions in The Sky, Mogwai.. gibi grupların orijinal albümlerini bulup aldım buradan. 2700yen civarıydı albüm fiyatları. Ayrıca plaklarda bulunuyor. Sigur Ros, The Sea and The Cake plakları da bulunuyordu. Sanırım daha fazla record store gezilse daha fazla plakta bulunabilir. Hatta benim faydalandığım şu sitenin adresini verebilirim http://www.bento.com/rekodoya.html
HMV haricinde BOOK OFF isimli kitap-cd-dvd vs. satan zincir dükkanlar da bulunuyor. Küçük bir olasıkla buradan da post-rock albümlerine ulaşılabilir.
Ve tabii mangalar - animeler. Nakameguro'da gittiğim BookOff'ta giriş katı tamamen mangalara ayrılmıştı. Ama ben hiç ingilizce manga bulamadım. Dediğim gibi. Vakti olanlar araştırabilir.
Not: Eğer bir grup yada albüm soracaksanız dükkandaki çalışana mutlaka yazarak verin. Anlamıyorlar. Bu adamlar Mono'yu bile tanımıyorlardı.

*Nakameguro'da bir adet türk lokantası bulunuyor. İsmi Alaturka. Ben Türk yemeğinden başka bişi yemem diyorsanız buraya gidebilirseniz, yemekleri o kadar süper olmasa da. Nakameguro metro durağında indikten sonra, GT Tower'ın ters yönünde sol taraftan yürüyorsunuz 5-10 dk. Book Off'u geçtikten sonra sol tarafa bir yol ayrımı var, oraya sapıp dümdüz ilerleyin. Yine 5 dk lık mesafeden sonra sol tarafta göreceksiniz Alaturka'yı.

*Japonya'da tuvalet teknolojidi inanılmaz gelişmiş. Her türlü konfor düşünülmüş klozetler yapılırken. Örneğin, alttan ısıtmalı klozette oturduğunuz yer. Nezaket Sifoni adında bir sifon var, hani kalabalık yerlerdeki tuvaletlerde bazen rahat edemeyiz kötü sesler duyulacak dışarıdan diye, bu sesleri kamufle amacıyla defalarca sifonu çekeriz. Japonlar buradaki su israfını önlemenin younu bulmuşlar; sifon sesi geliyor ama hiç su akmıyor! Ayrıca bazı yerlerde tuvaletet girer girmez yağmur ormanı sesi gelmeye başlıyor, huzur bulmanız için. Denemeden dönmeyin diyeceğim ama, gerek yok sanırım :)

*Tokyo Tower'da bir numara yok, boşuna gitmeyin. Tüm katlara gitmek için 1400 yen vermek gerekiyor ve bence hiç gerek yok. Eifel kulesi çakması gereksiz bir yer ;)


0 yorum: