Neler İzledim? 3 (Pek çok farklı dizi hakkında feci şekilde spoiler içerir, küfretmeyin sonra)

12 Mart 2009 Perşembe

Battlesatar Galactica 4x11 Sometimes a Great Notion
4X12 A Disquiet Follows My Soul
4X13 The Oath
4X14 Blood on the Scales
4X15 No Exit
4X16 Deadlock
4X17 Someone to Watch Over Me

Battlestar Galactica kesinlikle muhteşem bir sezonla geri döndü. Sezon demek doğru olmaz aslında, yarım sezon demek daha uygun.

4X11 de sıkıldığımı itiraf etmeliyim. Ancak kalan yedi bölüm çok sardı. Battlestqr Galactica yalnızca bir bilim kurgu dizisi değil, aynı zamanda çok politik bir dizi. Daha doğrusu, politikayı ve psikoloji bilimini anlatım açısından çok iyi kullanan bir dizi. Pek çok bilim-kurgu yapıtınında olduğu gibi sorumuz aynı; "Gerçek, ne?" (bknz: Philip K. Dick kurguları) Kendi adıma Battlestar Galactica'nın "Blade Runner"dan oldukça etkilendiğini düşünüyorum. (Bir Philip K. Dick kitabı oluyor kendileri)(Kitabın ismi "do androids dream of an electronic ship?", gerekli düzeltmeyi yaptığı için elrican'a teşekkür ederiz ;) )

Çok şey oldu 7 bölümde. Pek çok sır ortaya çıktı. Hikaye hemen hemen tamamen şekillenmiş oldu. -ki zaten son 3 bölüme gelmiş olduk böylelikle. Final 5th ortaya çıktı; Ellen Tigh olması beni biraz hayal kırıklığına uğratmış olsa da. 13.Kolonin'nin cylon olduğu zaten teorilerde bulunuyordu, tahmin edilebiliyordu. (Hikayenin gelişimi ve tarihsel gelişimi ile ilgili 22dakika.org'da müthiş bir yazı var, böyle bir yazı yazılmışken hiç kendimi kasıp küçük düşürmeye çalışmayacağım; buyrun buradan okuyun.)

3.sezonun sonunda hayatımıza giren BT4 uyarlaması "All Along the Watchtower" cover'ı (aslı Bob Dylan'a aittir) artık bol bol kullanılıyor dizide. Hatta müziğie benzer farklı parçalarda kullanılıyor. (Neydi o müzik aletinin adı, bonjo mu?) Bu parçalar bence çok yakıştı Battlestar Galactica'ya. Diziyi tamamlayan kısım oldular.
Gözümüzden Kaçmadı; Watchmen de de kullandılar "All Along the Watchtower"ı, hem de Jimi Hendrix cover'ını.

...Devamı Gelecek...
1 yorum:

elrican dedi ki...

ukalalık olsun diye söylemiyorum yanlış anlamayınız ancak bir düzeltme;

"blade runner" bir philip k. dick kitabı değildir. kitabın ismi "do androids dream of an electronic ship?"tir. "blade runner" ridley scott'ın bu kitabın uyarlaması olan filmin adıdır.