Uzay Heparı, Sonsuza

4 Mart 2009 Çarşamba

Efenim dün spor salonunda PowerTürk izlerken, bir programa rastgeldim. Bir klip çekimini anlatıyordu bu program. Mustafa Ceceli isimli bir müzisyen abimizin "Karanfil" isimli şarkısına klip çekiyorlardı. Programın sonlarına doğru, Kanat Heparı çıktı bişiler söyledi. Kanat Heparı mı, ne alak ne oluyoruz derken, birden hatırladım Uzay Heparı'yı.

Bizim küçüklüğümüze denk geliyor ölümü. Lanetli 94 yılında öldü o da, diğerleri gibi. Uzay'ın son kalan rahibelerinden falan değilim. Ama o çocukluk hezeyanlarımızdan biri. Bizim, ilk renkli televizyonla büyüyen lanetli jenerasyonun, 80 li yıllar doğumluların.

21 temmuz 1969 da doğmuş, neil armstrong'un aya ilk ayak bastığı gün, babası o yüzden uzay ismini layık görmüş kendisine. Piyano çalmış. Gece, Melek ve Bizim Çocuklar filminde oynamış Atıf Yılmaz'ın. Türk Popunun en güzel (tek güzel) zamanlarınının fon müziği olmuş yaptıkları. Zeynep Tunuslu ile evlenmiş. Motora'a binmiş bi gece, 31 mayıs '94 gecesi. Demet Akbağ'ın arabasına çarpmış, 11 gün bitkisel hayatta kaldıktan sonra, oğlu "Kanat Uzay Heparı"yı göremeden veda etmiş hayata.

2008 yılında onu anmak adına tribute bir albüm yapmış müzisyen dostları, Uzay Heparı Sonsuza isminde. Klibini izlediğim şarkı "Karanfil" de bu albümden.

Tüm bunları yazmamın sebebi ise bunca yıl sonunda gördüğüm an Kanat Heparı'yı, anladım Uzay Heparı'nın oğlu olduğunu. Aynı gözler, aynı gülümseme. İnanılmaz... Ve inanılmaz üzücü.

0 yorum: