Orlando, Virginia Woolf ve "The Hours"

20 Nisan 2009 Pazartesi

İzlediğim filmlerle kendime eziyet etmeye devam ediyordum...

Virginia Woolf, 25 Ocak 1882 İngiltere doğumlu, kadın, lezbiyen (ya da biseksüel mi demeli), akıl hastası, cinsel özgürlük savunucusu, viktoryen yaşama tarzına karşı, "modernist hareketin en önemli kişilerinden biri"; çok etiketi olan bir yazar. 28 mart 1941'de intihar edene kadar (nedense, ceplerini taşlarla doldurup nehire atladığı vurgulanıyor hep intihar edişi ile ilgili), pek çok başarılı kitabın yazarı olmuş kendisi. Eserleri ve hayatıyla ilgili daha fazla bilgi için, buyrun..

"Orlando"sunu okudum Woolf'un. Sıkıntılı bir okuyuş oldu. Eğlenceli ama ağır bir roman Orlando. Biyografi tarzıyla dalga geçiyor Virginia Woolf bir hayat hikayesini 300 yıla yayıyor ve iki farklı cinsiyete. Anlamakta -ve kitabı bitirmekte tabi- güçlük çektiğimi itiraf etmeliyim. Ancak içimde, "Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Eser"den birini daha bitirmiş olmanın haklı gururu var. (God Damn i love me:P ) Orlando'nun, 1992 yılında, Sally Potter tarafından bir filmi de çekilmiş. Orlando karakterini Tilda Swinton oynuyor, çok yerinde bir kararla.

Ve, geldik Nicole Kidman'ın Virgini Woolf karakteri ile oscar aldığı filme, "The Hours"a. Filmin, Woolf'un en önemli eserlerinden biri olan "Mrs. Dalloway"in özgün bir uyarlaması olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır - kitabı okuduktan sonra burada belirteceğim. Film 3 farklı zaman diliminde paralel olarak ilerliyor ve öncelikle Woolf'un kitabı yazım sürecine odaklanıyoruz, sene 1923,yanılmıyorsam. İkinci hikaye, 1940'larda ikinci çocuğuna hamile, bu rolde Julianne Moore oynuyor, Lezbiyen kimliği ile yüzleşmeye çalışan bir kadının "intihar edememe" (ama daha (çok) sonrasında terk etme") hikayesini izliyoruz. Üçüncü hikayemiz ise aynı romanda olduğu gibi, bir parti hazırlığındaki Clarissa Vaughan'ını, Meryl Streep vardı bu rolde de, anlatıyor. Film duygusal açıdan çok etiliyor, çok yoruyor insanı. Oldukça üzücü bir hikayesi var, intiharlar var bu filmde, hassas bünyelere duyurulur. Yönetmen Stephan Daldry. Pek çok ünlü oyuncu eşlik ediyor Nicole Kidman'a. Buradan görülebilir. Uzun süre etkisinden kurtulamıyor insan, kendimiz ve tercihlerimiz (cinsel tercihler değil asla, hayata dair tercihler)üzerine düşündürtüyor.

Mrs. Dallowayi okur okumaz ekleyeceğim.

0 yorum: