Dizi Tarihinin "En"leri (Allahım ne kötü bir başlık oldu bu böyle... )

25 Mayıs 2009 Pazartesi

Aklıma geldikçe yazacağım bir yazı olsun bu efenim. Eklemelerinizi de bekliyorum :)

Dikkat: Aşağıdaki değerlendirmede bulunmayan en dizi tarihinin gelmiş geçmiş en süper insanı Dr. Gregory House bir çeşit peygamber statüsünde olduğundan bu değerlendirmeden muaf tutulmuştur. Kendisi zaten baş tacımızdır.


1- En Dost - Agent Charlie Francis (Fringe) Diziyi her izlediğimde, allahım ben de böyl bir dosta sahip olmak istiyorum dedirtiyor bana bu karakter. Bu kadar sağlam, güvenilir, insanın arkasını kollayan, yardımsever, her zaman yanında olan... böyle bir "dost" herkese nasip olsun işallah yarebbim sübhaneke dinimiz amin. Über karizmatik sesiyle bu karakteri Kirk Acevedo canlandırıyor.

2- En Mıy Mıy Mıy Kadın (Yabancı) - Kate (Lost) Mıy mıy mıy mıy, acaba bugün Jack'lemi yatsam; mıy mıy mıy mıy acaba bugün Sawyer'la mı yatsam. Mıy mıy mıy. Başka olayı olmayan hatun. Keşke Juliet yarine o düşseydi kuyuya. Ama mıy mıy lıktan bombayıda patlatmazdı bu hatun. Herkesin bildiği üzere bu karakteri Evangeline Lily canlandırıyor.

3- En Mıy Mıy Mıy Kadın (Yerli) - Aslı (Kavak Yelleri) Mıy mıy mıy mıy, acaba bugün Deniz'lemi öpüşsem; mıy mıy mıy mıy acaba bugün efe'ylemi yatsam. Yani dizinin iki ana erkek oyuncusunuda bu mıymıntı kıza aşık ettiler ya ben daha bişe demiyorum. Kızım elemanlar seviyo ben kaçırma derim yan,, mıy mıylıkta bi yere kadar. Bir de öyle gözleri kısmakla rol yapılmaz :)


4- En "Cool" - Steven Hyde (That 70s Show) "Whatever" cümleciğiyle kalplarimizde yer eden bu afro saçlı 70ler karakterini Danny Masterson canlandırıyordu. Dönemin ruhunu yansıtan süper tişörtleri ve artık vücudunun bir parçası haline gelmiş gözlükleri ile tabi ki en cool o.

5- En Sinir Bozucu Çift - Bu kategori için bir sıralama yapmam gerekti,

1- Trager ve Declan (Kyle XY) Ben böyle bir çft olamayn çift görmedim arkadaş. Yani ne yapıyorsunuz allahaşkına. Bi bakıyoruz öpüşüyorsunuz ertesi gün "Arkadaşız" diyorsunuz. Sürekli bri kavga. Sürekli bir atışma. Aman yarabbi yaw bunları izlemek tam bir işkence. Bir adam olun azıcık büyüyün allahaşkına.
2- Serena ve Dan (Gossip Girl) Bir türlü geçinemeyen bir çift daha... Benim bildiğim 3 kere ayrılıp barıştılar. Bu ayrılıklar arasında görüşmeye devam ettiler tabi. Ne istediklerini bilmiyorlar bunlar. Laf dalaşlarını izlemek yoruyor insanları. Hele birlikteyken ki yapış yapış sevgili tripleri var ya. İnsan bu ikisini görünce diziyi ileri sarmak istiyor.
3- Thirteen ve Foreteen (House MD) Foreman zaten sevmediğimiz bir karakter, inanılmaz gıcık bir herif. Thirteen desen sürekli bir bunalımlarda, madem ölücem ben haydi gelsin karılar kızlar uyuşturucular triplerinde... Aslında bu ikisi tencere kapak olmuş denebilir.


6- En Kötü Ama Özünde İyi Adam - Chuck Bass (Gossip Girl) Her ne kadar çapkınlıklarıyla "Chuck Basstard", "Mother Chucker" gibi küfürlere esin kaynağı olmuş birkarakter olsada kendisi aslında özünde çok iyi bir adamdır. Babasının sevgisizliği ile bu hale gelmiştir maalesef. Dizideki diğer tüm karakterlere bakınca en "sadık" o yine de aşık olduğu kadına. Her ne kadar uyuşturucu olsun, sabah aç karnına viski olsun kötü alışkanlıkları olsa da, sessiz sedasız tüm iyilikleri o yaptı. Bu nadide karakterimizin cep telefonunun hızlı aramasında bir adet "Özel Dedektif" olduğunu ve modayı çok yakından takip ettiğini de belirtmeliyiz (erkekler için yapılmış el çantaları ve ekoseli kaprileri ilk onda gördük ;). Chuck Bass karakterini İngiliz Ed Westwick canlandırıyor ve kendisi ingiliz aksinini bastırabilmek için öyle tıslar gibi ve yavaş yavaş konuşmakta.

7- En İyi Ama Özünde Kötü Adam - Nate Archibald (Gossip Girl) Kanmayın o masum bakışlara. Bu abimiz Dan'in 15 yaşındaki kız kardeşi de dahil dizideki tüm ana kadın karakterlerle ilişki kurdu. Ki bir de düşeş örneğimiz var jigololuk yaptığı.

8- En İyi mi Kötü mü Anlaşılamayan Adam - Gaius Baltar (Battlestar Galactica) Nefret mi ediyorum seviyor muyum hala kara veremediğim bir insan kendi. Tam ortada duruyor gibi sanki ama.. Kararsızım.

9- En "Awesome" İnsan - Barney Stinson (How i Met Your Mother?) Karkteri canlandıran Neil Patrick Harris'in aslında eşcinsel olduğunundan başka açıklama yazmaya gerek duymuyorum. Legan - wait for it - dary!!!

10- En Çirkin Başrol - Sookie Stackhouse (True Blood) Vampir Bill için kesinlikle uygun bir bayan değil :/

11- En Fevkalade Jenerik - True Blood İlgili şarkı Jace Everett'in "Bad Things"i. Bu jeneriğin +18 olduğunu belirtmeliyim.

12- En süper Dizi Finali - Battlestar Galactica "Daybreak" in başarısına herhangi bir dizinin ulaşabileceğine inancım yok. Bütün hikaye mantıklı bir zemine oturdu ve hiç boşlık kalmadı. Sevenleri tarafından tam bir "tatmin" sağlandı. Aferin.

Not: Dediğim gibi eklemeler yapacağım ancak dizi tarihinin en iyi bölümlerini anlatan bir başka yazı daha dev araştırmanın ardından burada olacak
-coming soon-

0 yorum: