Gossip Girl İtirafım

27 Mayıs 2009 Çarşamba


Bir süredir yazmak için aklımda hakkında paragraflar biriktirdiğim bir diziden bahsedeceğiz bugün. Başlığın isminin " Gossip Girl İtirafım" olmasının sebebi dizinin ilk bölümünü izleyip yerden yere vurmam, hatta "Sıradan bir gençlik dizisinden tek farkı bir anlatıcının bulunması" demiş olmam. Daha sonra, yaklaşık bir-birbuçuk sene sonra tekrar izleyip çok beğenmemle işler değişti tabi. Önyargılı eleştirilerimi geri alıp, sizlere de bu tavsiyede bulunuyorum. Zaten ilerleyen satırlarda Gossip Girl'ün neden izlenebileceğini ortaya kayan bazı ayrıntıları okuyacaksınız.

Öncelikle altta gördüğünüz üzere 2 sezonun tüm bölüm isimlerinin bir listesi bulunuyor. Gossip Girl'ün tüm sezon bölümleri ünlü filmlerden alıntı yada ünlü filmlerin benzerleri niteliğinde. Şimdi saçma bulabilirsiniz ancak bence üzerinde düşünülerek verilmiş bu bölüm adları bile bir diziyi izlenebilir kılıyor. (Bölüm isimleriyle ilgili benzer bir "güzellik" That 70s Show'da görülebilir, dizinin 5. sezonunda bölüm isimleri Led Zeppelin şarkılarından, 6. sezonda The Who, 7.sezonda Rolling Stones ve 8.sezonda ise Quenn şarkılarından gelmekteydi. Bu arada About That 70s Show coming soon ;) )

1x02 The Wild Brunch - (The Wild Bunch)
1x03 Poison Ivy - (Poison Ivy)
1x04 Bad News Blair - (The Bad News Bear)
1x05 Dare Devil - (Daredevil)
1x06 The Handmaiden's Tale - (The Handmaid's Tale)
1x07 Victor/Victorla - (Victor Victoria)
1x08 Seventeen Candles - (Sixteen Candles)
1x09 Blair Waldorf Must Pie - (John Tucker Must Die)
1x10 Hi, Society - (High Society)
1x11 Roman Holiday - (Roman Holiday)
1x12 School Lies - (School Ties)
1x13 A Thin Line Between Chuck and Nate - (A Thin Line Between Love and Hate)
1x14 The Blair Bitch Project - (The Blair Witch Project)
1x15 Desperately Seekin Serena - (Desperately Seeking Susan)
1x16 All About My Brother - (Todo Sobre Mi Madre)
1x17 Woman on The Verge - (Mujeres Al Borde De Un Ataque De Nervios)

2x01 Summer Kind of Wonderful - (Some Kind of Wonderful)
2x02 Never Been Marcused - (Never Been Kissed)
2x03 The Dark Night - (The Dark Knight)
2x04 The Ex Files - (The X Files)
2x05 Serena Also Rises - (The Sun Also Rises)
2x06 New Heaven Can Wait - (Heaven Can Wait)
2x07 Chuck in Real Life - (Dan in Real Life)
2x08 Pret a Poor Jenny - (Pret a Porter)
2x09 There Might Be Blood - (There Will Be Blood)
2x10 Bonfire of the Vanity - (Bonfire of the Vanities)
2x11 The Magnificent Archibalds - (The Magnificent Ambersons)
2x12 It's a Wonderful Lie - (It's a Wonderful Life)
2x13 O Brother, Where Bart Thou? - (O Brother Where Art Thou)
2x14 In The Realm of the Basses - (In the Realm of the Senses)
2x15 Gone With The Will - (Gone With The Wind)
2x16 You've Got Yale - (You've Got Mail)
2x17 Carrnal Knowledge - (Carnal Knowledge)
2x18 The Age of Dissonance - (The Age of Innocence)
2x19 The Grandfather - (The Godfather)
2x20 Remains of the J - (The Remains of the Day)
2x21 Seder Anything
2x22 Southern Gentlemen Prefer Blondes - (Gentlemen Prefer Blondes)
2x23 The Wrath of Con - (The Wrath of Khan)
2x24 Valley Girls - (Valley Girl)
2x25 The Goodbye Gossip Girl

(Not; bir kısmını kendim bulmuş olmakla birlikte bir kısmı ekşisözlükten alıntıdır.)

Tüm bu müthiş film ismi göndermeleri bir yana, Gossip Girl içinde pek çok tatlı gönderme daha yapılıyor. Örneğin Blair'in en sevdiği film "Breakfast at Tiffanies", dizinin bir bölümünde Blair rüyasında filmden bir sahneyi görür; "Cat" isimli kedisi kaybolmuştur. Bir başka örnekse 2.sezon 17.bölümde "Eyes Wide Shut"a yapılan göndermeler. Bu tadından yenmez ayrıntılar da izleme sebeplerim arasında.

Diğer taraftan Gossip Girl oldukça komik bir dizi. Şimdi Manhattan Elite kısmıyla kendin arasında nasıl bir bağlantı kurabildin diyebilirsiniz ancak pek çok konuşmada yakınlık kuruyorum bu insanlarla, konuşmalar "günümüzden" çünkü. Yaşadıkları şehir ve sürdürdükleri hayat tarzı her ne kadar gerçek dışı olsa da, konuşmalar günümüzde geçiyor, espri yapış tarzları bize benziyor, o yüzden gülüyor insan. Baya baya gülüyor hatta.

Gossip Girl'ün en büyük artısı sanıyorum sanat yönetimi. Dizideki tüm herkes inanılmaz kıyafetler giyiyorlar, inanılmaz görünüyorlar. Benim için en keyifli kısmı bu. Güzel kıyafetler giymiş güzel kadınları ve erkekleri izlemek çok hoşuma gidiyor. Ayrıca erkeklerde el çantası taşıma modasını ilk gördüğüm yer de bu dizi oldu.


Gelelim Chuck Bass faktörüne :) İlk izlemeye başladığımda bu adamdan resmen nefret ediyordum, beni tiksindiriyordu. Ama Blair'e aşık olmasıyla asıl yüzünü göstermeye başladıkça ben de sevmeye başladım kendisini. Şu anda tam anlamıyla şefkat göstermek istiyorum bu zavallı ademoğluna. Sebebi ise yalnızca 2.sezon 13.bölümde 36.52 deki bakış bile olabilir. Her ne adar kendisi "Chuck Basstard" ve "Mother Chucker" gibi dilizmie yerleşmiş(!) küfürlere sebep olacak kadar "çapkın" ve "düzenbaz" bi insan olsa da özünde iyi bir herif. En garip ama kendine has kıyafetleri giyiyor. Oldukça cesur. Chuck Bass karakterini "Ed Westwick" isimli İngiliz aktör canlandırıyor.


O kadar dizi izliyorum bir tek bu dizide ağlıyorum. Ne kadar saçma değil mi? Ağlama sebeplerim Chuck ve Blair aşkı, bir türlü kavuşamamaları. Birbirlerine seni seviyorum diyenene kadar onlarurla burada ben tükettim kendimi resmen. Sonunda kavuştular da rahatladım. 3.sezonun tümü boyunca birlikte olurlar umarım. (Ergen liseli kzı triplerine girdim yine ya, üf)

Aşağıda kadroyu bulabilirsiniz;
Blake Lively - Serena van der Woodsen
Leighton Meester - Blair Waldorf
Penn Badgley - Dan Humphrey
Chace Crawford - Nate Archibald
Taylor Momsen - Jenny Humphrey
Ed Westwick - Chuck Bass
Kelly Rutherford - Lily van der Woodsen
Matthew Settle - Rufus Humphrey
Kristen Bell - Gossip Girl (Sadece Ses)
Jessica Szohr - Vanessa Abrams
Zuzanna Szadkowski - Dorota
Nicole Fiscella - Isabel Coates
Connor Paolo - Eric van der Woodsen
Amanda Setton - Penelope Shafai

Lilly karakteri, çocukluğumuzun temel taşlarından Hayat Ağacı isimli diziden "Sam". O zamanlar uçarı bir genç kızdı tabii. Şimdi başından 4 evlilik geçmiş iki çocuklu bir anne. Ama hala müthiş halde orası ayrı. Lily karakteri 80'li yıllarını bir groupie olarak geçirmiş. 2.sezon 24. bölüm olan "Valley Girls" isimli bölümde bir flashback ile Lily'nin gençliğine dönüyorduk ve ablası ile birlikte başlarından geçen bir macerayı izliyorduk.Bu flashbacki bir plot bölüm olarak görebilmek mümkün, zira Lily'nin gençliğini anlatan "Valley Girls" isimli dizi yolda. (Bir yaz dizisi olacağını tamin etmekteyim) Lily'nin gençliğini Brittany Snow canlandırıyor, kendisini Hairspray filminden ve Nip/Tuck'tan hatırlayabilirsiniz. Ben çok keyifli bir dizi olacağını düşünüyorum, hiç olmazsa 80li yılların kıyafetleri ve müzikleri bile yetecektir.

(Söylemeden edemeyeceğim, dizinin en gıcık karakteri Serena. O konuşmasıyla falan böyle yüzünün orta yerine bir tane yapıştırmak istiyorum.)

3.sezonda görüşme dileğiyle;

You know you love me, XoXo,
Burcu :D

4 yorum:

aybüke dedi ki...

sanırım oturup adam gibi izlemeden asla anlayamayacagim diziye olan bu sevgini.. o nedenle izleyene kadar bisi demiyorum..

grisehirsakini dedi ki...

4.sezonu bekliyorum.BU dizinin hastasiyim...

Adsız dedi ki...

her bölümü sabırsızlıkla beklediğim tek dizi...chuck bass <3

Adsız dedi ki...

Haklısın gerçekten muhteşem bi yazı tebrikler B ve chuck in birleşmemesi gerçekten berbat hisler uyandırıyor ve evet serena gerçekten uyuz biri .