Entourage - Mahallemizin Çocukları

14 Eylül 2009 PazartesiEntourage'ın sözlük anlamı "arkadaş çevresi", "beraberindekiler", "maiyetindekiler" miş. Nedendir bilinmez benim aklımda eğlence sektörü gibi kalmış. İki şekildede bu muhteşem dizi için yerinde tercihler isim olarak.

Bazen kendime kızıyorum, özellikle çok iyi bir yapımla geç tanıştığım zaman; "bu kadar zamandır neden haberin yoktu bundaaaaaaan?" diye bağırınıyorum falan. Zira dizi izlemekten başka bir halt yediğim yok. E bu işi de doğru dürüst yapayınca insan kızıyor tabi bir yerde.

Aslında kendime çokta fazla yüklenmemem gerek. Takip ettiğim çok fazla şey var bir de bunun yanında (hobi olarakta olsa) bir işim var, her gün 9-5 çalışıyorum :)
Kendime çok yüklenmemeliyim, Entourage'dan bundan birkaç ay önce haberim olmuştu; Kyle XY sayesinde desem şaşırırsınız herhalde. Çok sevgili, biricik insan Matt Dallas vakti zamanında Entourage'da konuk oyuncu olarak bulunmuş, benim de bundan Matt Dallas'ı araştırırken haberim olmuştu. Aklımdaydı Entourage'ı izlemek ve sonunda, izliyorum...

Pek çok sevdiğim, beğendiğim, takdir ettiğim dizi var ama bu diziler içinde duygusal bağ kurabildiğim çok dizi sayamam. That 70s Show bunlardan biri kesinlikle. (Kyle XY da sayılabilir ama ona olan duygusal bağlılık daha çok romantik açıdan :) ) That 70s Show bittiğinde, en yakın arkadaşlarımı bir daha göremeyecekmişim gibi hissetmeye başlamıştım. Şimdi benzer duyguları Entourage içinde yaşamaya başladım. Zira Entourage daki çocuklar "Bizim Mahallenin Çocukları".. İnsan diziiyi izleren sanki onlarla aynı masada oturup sohbet ediyormuş gibi hissediyor. Aslına bakarsanız bir Hollywood süperstarı, yakın arkadaşları ve onların hayatı ile özdeşleşebilmek o kadar kolay değil gibi duruyor ama dizi sizi kesinlikle yabancılaştırmıyor kendinden.

Entourage 2004 yılında yayınlanmaya başlayan, şu an 6.sezonu gösterilen bir HBO dizisi. (IMDB puanının 9.2 olduğunu belirtmekte fayda var) Dizinin yaratıcısı Doug Ellin. Dizinin asıl adamı Vincent Chase rolünde Adrian Grenier var; kendisini "Devil Wears Prada" ve Woody Allen'ın "Anything Else" isimli filminden de hatırlayabiliriz. Vince 'in yakın arkadaşı ve menejeri Eric Murphy rolünde Kevin Connolly, Vince'in kardeşi ve aktörlük konusunda sürekli kardeşinin gölgesinde kalan Johnny "Drama" Chase rolünde Kevin Dillon (Kendisinin Matt Dillon'ın kardeşi olması da oldukça ironik) ve ekibi tamalayan Turtle rolünde Jerry Ferrara bulunuyor. Ama aslında asıl asıl adamımız, Vince ın ajansının sahibi Ari Gold rolünde, Jeremy Piven! Jeremy Piven o kadar başarılı ki açıkçası özür dilemek gerekir, ben onun bu kadar başarılı bir oyuncu olduğunu bilmiyordum. Jeremy Piven diğer Entourage oyuncularının aksine gördüğünüzde hem sinema hem TV camiasından hatırlayabileceğiniz bir oyuncu.

Kısaca konudan bahsedecek olursak, Vince Hollywood'a geliyor, ünlü oluyor ve arkadaşlarıyla birlikte takılıyor, en basitinden. Vince karakterinin başından geçenler daha çok dizinin yapımcısı ünlü oyunca Mark Wahlberg'ın hayatından esinlenerek yazılmış. Vince iyi bir oyuncu, inanılmaz paralar kazanıyor, tüm kadınlar peşinde ama bu starlık onun başını döndürmüyor, kendisi geldiği yeri, New York'un arka sokaklarını ve dostlarını unutmuyor. Vince için alçakgönüllü demek doğru mu olur bilmiyorum ama kendini beğenmişte değil, sonradan görme hiç değil. Sade bir adam Vince, çok parası var ve bunu harcıyor ama bunu insanların gözüne soka soka yapmıyor sanki. Ve paylaşıyor herşeyi, arkadaşlarının mutlulukları önemli onun için. Aslında kendini en iyi anlatan cümleyi o kuruyor yine, "İçime sinmeyen bir filmi çekmem, ben sıfırdan geldim yine oraya dönmekten çekinmem..."

Vince in en yakın arkadaşı E, önceleri amatör olarak daha sonradan ise profesyonel olarak Vince in menajerliğini yapıyor. Aralarında en aklı başında olan Eric denilebilir sanıyorum. Zira Turtle bildiğin yancı, işi gücü yok, zengin arkadaşının yanında süper lüks bir hayat yaşıyor. Öylesi parazit ki, Vince in şöhretini hatun kaldrmak için kullanıyor özellkle. Drama ise yıllar önce kazandığı başarıların hala ekmeğini yemeğe çalışan bir eski TV dizisi yıldızı. Kendisinin gizli gay olduğundan şüphelenmekteyim. Ve gelelim Ari'ye; kendisi ağzı çok iyi laf yapan bir -nevi şahsına münhasır- ajans sahibi. Ari Gold dizi tarihinin kesinlikle en komik karakterlerinden biri. Ve öylesine başarılı oynanıyor ki bu karakter, pek çok Emmy ve Golden Globe ödülünün de sahibi olmuş. (Ödüllere ve daha birçok şeye buradan bakılabilir) How i Met Your Mother için Barney Stinson ne ise Entourage için de Ari Gold o.

Herşey bi tarafa bu dizi benim en sevdiğim şeyi yapıyor, zilyon tane gönderme! Hiç çekinmeden herkese verip veriştiriyorlar (örneğin, Tarantino sadece en iyilerden çalar!) ve her bölümde birbirinden ünlü konuk oyuncular katılıyor diziye. James Cameron'ın bile 3 bölüm oynamışlığı vardır yani o derece. Ayrıca müzikleri de çok güzel, bol bol The Doors duyuyoruz.

Ben şu anda 3.sezondayım daha, önümde iki buçuk sezon daha var. Aslında tüm sezonları izlemeden bu kadar övmek doğru değil gibi ama ne yapayım ben çok alıştım bu adamlara...

Listenize mutlaka ekleyin, daha fazla geç kalmayın. Herkese iyi seyirler!

Not: Jenerikte çalan şarkı Jane's Addiction grubunun Superhero şarkısı-imiş.

0 yorum: