Dexter 4.Sezon Finali ve 5. Sezona Dair Beklentiler

20 Aralık 2009 Pazar


2009 yılı dizi sezonun en başarılı iki dizisi Dexter ve Fringe'ti benim açımdan. Dexter'da özellikle deneyimli oyuncu John Lithgow 'un varlığı ve daha önce pek karşılaşmadığımız Dexter'ın kendini kaybediş anları bu sezonu böylesi başarılı kılan unsurlar gibi görünüyor. Dexter, bu beğeniye yakışan muhteşem bir sezon finaliyle 4. sezonu bitirdi.


Dexter, diğer dizilerden oldukça farklı senaryosu ve tam olarak bir anti-kahraman olan Dexter karakteriyle zaten günümüz dizi piyasasında oldukça farklı bir noktada bulunuyor. 4 sezonda her ne kadar kendi içinde inişler ve çıkışlar yaşamış olsa da kalitesini belli bir seviyede tutmayı başardı. 4 sezondur zaten oldukça heyecanlı finaller izlemiştik, ancak sanırım 4. sezon finali gerçekten büyük bir "sürpriz" olan son sahnesiyle en başarılı sezon finalleri arasına girdi. Gerçekten büyük bir sürpriz diyorum zira, senaristler burada ve burada yaptıkları açıklamalarda sezon finaline yakın zamanda karar verdiklerini söylüyorlar. Bu geç karar, dedikoduların dünyaya yayılmasına engel oldu ve biz de böylece şok edici bir sezon finali izleyebildik.

*Dikkat, bundan sonrası 4. sezon finalini izlemeyenler için spoiler içerebilir*

Peki neydi bu sezon finali? Dexter, en sonunda içindeki karanlık kişilikle aile hayatını birlikte yürütemeyeceğine ve artık ailesiyle birlikte olmak istediğine karar verdi. Ancak, tam da herşey bitti artık sonsuza kadar mutlu yaşayabilirler diye beklerken, Harrison'ın ağlayan kanlar içindeki hali ve Rita'nın açık kalmış gözleri bizi gerçekliğe döndürdü. Evet, ne ara becerdi bilmiyoruz, ancak Dexter trinity'i öldüremeden, trinity Rita'yı öldürdü.

Rita (Julie Benz), forumlardan takip ettiğim kadarıyla dexter'a olan "olumsuz" etkisiyle fanatikler tarafından çok da sevilmeyen bir karakter. Ancak bu ölümü rita'dan nefret edenler bile ona yakıştıramamış olacaklar ki herkeste bir hüzün hali bulunuyor.

Peki 5. sezonda neler olabilir?

* Debra, kardeşi dexter'ın asıl kişiliğini keşfetti sonunda. açıkçası bu ve Quinn ile yakınlaşmaları dexter'ın suyunun ısındığı manasına geliyor. debra ve quinn, dexter'ı araştırmaya başlayıp onunla ilgili gerçekleri keşfedebilirler.

* 5. sezon, dizinin final sezonu olacak gibi görünüyor. bu finalin dexter açısından "mutlu" bir final olacağına inanmıyorum. ya idam, ya intihar ya da cinayet bekliyor dexter'ı.

* Dexter 5. sezonda 3 çocukla yalnız kalmış dul bir adam ve seri katil kişiliğiyle çıkacak karşımıza. rita'nın ölümüne karşı hissettiği üzüntü ve suçluluk duygusu onu kendini kontrol edemeyen ve önüne geleni doğrayan bir katile dönüştürebilir. ya da bu üzüntülü hal daha fazla hata yapmasına ve yakalanmasına sebep olabilir.

* Eğer dexter'ı daha uzun sezonlar devam ettirmeyi düşünüyorlarsa karşımıza 2 seçenek çıkıyor,
1- Harrison'ı "kandan doğarken" gördük, bu onun da seri katil olacağı manasına geliyorsa eğer, harrison'ın yetişkinliğini izleyebiliriz.
2- Yeni bir hatun karakter ve yeni bir katil girer dexter'ın hayatına ve olaylar gelişir.

* Her ne kadar senaristler Rita'yı Trinity'nin öldürdüğünü kesin bir şekilde açıklamış olsalar da bunu nasıl yaptığını hala bilmiyoruz. 5. sezonda bunu izleme olasılığımız söz konusu.

Senaristler neyi nasıl yapacaklarına karar vermemiş olduklarını söyleseler de bir yıl sonra bizi yine müthiş bir sezonun beklediğinden neredeyse eminim.

Not: Bu yazı ilk olarak 22dakika.org'da yayınlanmıştır.

8 yorum:

SirEvo dedi ki...

Aynen katılıyorum, en iyi 2 dizi Dexter ve Fringe'ti. En iyisi Dexter'di tabii ki ama Fringe'i de yabana atmamak lazım.

widfara dedi ki...

dexter'a bayılıyoruum. çok başarılı bir çizgi yakaladı bence. inişli çıkışlı bir dizi değil. zaman kazanmak adına doldurma bölümler yokaksine tüm bölümler dolu dolu!

SirEvo dedi ki...

Dexter'ı sevmeyen ölsün! :D

divadeiwob dedi ki...

şimdiye kadar yayınlanan en iyi dexter sezonuydu. özellikle 3. sezon gibi kötüsünden sonra iyice güzel gelmişti.

SirEvo dedi ki...

3. sezon o kadar kötü değildi yav. Benim için değildi en azından. Dex yeter :D

widfara dedi ki...

sanırım en vasat sezon 3.tü. en iyisi de 5. en azından şimdiye kadar yayınlanan! dexter beğeni çıtamızı çok yükseltti..

SirEvo dedi ki...

Bu arada 4 sezon yayınlandı he :D
Sen herkeslerden önce 5. sezonu izlediysen bilemem tabii :D

Can dedi ki...

Blogunuzu çok beğendiğimi belirtmek istiyorum. Takip listesine aldım.