En Sevdiğim Yazar - Beat Kuşağından Richard Brautigan

28 Ocak 2010 PerşembeRichard Gary Brautigan, 30 Ocak 1935'te Tacoma, Washington’da doğdu. Çocukluğuna ilişkin kesin bilgiler bulunmamakla birlikte pek çok söylenti mevcuttur. Bu söylentiler; babasını tanımadığı, babasınında o ölene dek bir oğlu olduğundan habersiz olduğu yönündedir. İki kez evlenen Brautigan'ın bir de kızı vardır.

1985 yılında San Fransisco'ya taşınan yazarın bilinen ilk şiiri The Second Kingdom (İkinci Krallık) 1956’da yayımlanmıştır. San Fransisco'ya taşınmasının ardından kenidsi her ne kadar hiçbir zaman kabul etmese de, Beat akımının bir parçası olmuştur.

Amerikalı yazar, 11 roman, 10 şiir kitabı, 1 kısa öykülerden oluşan toplama kitap, 5 adet toplama işlerinden oluşan kitap, birkaç adet kurgusal olmayan düz yazı ve bir adet konuştuğu sesli bir albüm yayınlamıştır. Eserleri yirmiden fazla dile çevirilmiştir.

İlk yayımlanan kitabı, The Return of the Rivers (1957) isimli tek şiirdir. Ardından iki toplama şiir kitabı gelmiştir; The Galilee Hitch-Hiker (1958) ve Lay the Marble Tea (1959).

Yayınlanan ilk romanı, "A Confederate General from Big Sur" (1964), ilk yayınlandığında ilgi çekmeyen Brautigan şöhreti "Trout Fishing in America" isimli kitabıyla yakalamıştır.

Brautigan'ın yayımlanan romanları;

* A Confederate General from Big Sur
* Trout Fishing in America (Amerika'da Alabalık Avı)
* In Watermelon Sugar (Karpuz Şekerinde* The Abortion (Kürtaj)
* The Hawkline Monster (Hawkline Canavarı)
* Willard and His Bowling Trophies (Willard ve Onun Bowling Kupaları)
* Sombrero Fallout
* Dreaming of Babylon (Babil'i Düşlemek)
* The Tokyo-Montana Express
* So the Wind Won't Blow It All Away (Yani Rüzgar Herşeyi Alıp Götürmeyecek)
* An Unfortunate Woman

Şiirleri;

* The Return of the Rivers
* The Galilee Hitch-Hiker
* Lay the Marble Te
* The Octopus Frontier
* All Watched Over by Machines of Loving Grac
* Please Plant This Book
* The Pill Versus the Springhill Mine Disaster
* Rommel Drives On Deep into Egypt
* Loading Mercury with a Pitchfor
* June 30th, June 30th

Brautigan'dan ayrıca 1960ların sonları ve 1970lerin başında, zayıflayan Beat Kuşağı ve yeni ortaya çıkan San Fransisco karşı kültür hareketi arasındaki kültürü en iyi şekilde dolduran yazar olarak bahsedilir.

Günümüzde hem Beat kuşağından hem de karşı kültür hareketinden etkilenen yazarlar, şairler, müzisyenler onun eserlerinden ilham almışlardır.

Kırılgan ve duyarlı kişiliğini karakterlerine yansıtmayı başarmış benzersiz bi yazardır Brautigan. Guguk Kuşu filminde Jack Nicholson karakterinin ondan esinlenerek yaratıldığı düşünülmektedir zira, gençliğinde birkez karakolun camlarını taşlayan Brautigan'ın akıl hastanesine kapatıldığı ve elektroşok tedavisine maruz kaldığı yönünde bir söylenti bulunmaktadır.

70'lerin sonunda sadece Japonya'da popülerliğini koruyan Brautigan, zamanının büyük bölümünü Tokyo'da ve Montana'daki çiftliğinde geçirecekti. Ruhsal bunalımlarıyla birlikte büyük bir alkol sorunu vardı .1984 yılında küçük bir balıkçı köyü olan Bolinas'a yerleşti. Dostlarıyla "ava çıkıyorum" diye vedalaştıktan üç hafta sonra 25 Ekim 1985 günü evinde cesedi bulundu. İntihar etmişti.

3 yorum:

koray aykanat dedi ki...

bu adamın naifliğine, kırılganlığına bayılıyorum. gerçi onu aramızdan götüren kırılganlığı oldu ya neyse...

widfara dedi ki...

eğer yazar olsaydım, onun gibi yazmak isterdim. ben de en çok sadeliğini seviyorum. başucu kitabım kesinlikle "yani rüzgar herşeyi alıp götürmeyecek". nedense bu kitapta kendi çocukluğunu anlattığına inanmışım ben kendi kendime...

koray aykanat dedi ki...

o çok hüzünbaz bi kitap, ve çok severim. ayrıca "willard ve bowling kupaları", "sombrero" gibi kendine has esprileriyle bezediği kitaplarını da severim. ayrıca "kürtaj"ı da..