"Tét" Zamanı Vietnam

19 Şubat 2010 Cuma

İş için en son gittiğim ülke Vietnam oldu. Bu Vietnam seyahati ortaya çıkmadan önce açıkçası bu ülke ile ilgili savaştan ve rambodan başka hiçbir şey bilmiyordum. Hem vakit yokluğundan hem de iş çokluğundan yine de çok şey öğrenemedim ama birkaç izlenimim var artık Vietnam ile ilgili.

Vietnam sıcak bir memleket, ekvatora yakın olduklarından iklim sıcak. Zaten kışın da bol bol yağmur yağıyormuş yazdan farklı olarak. Daha önce Çin ve Tayland'da da bulundum, bu iki ülkeye göre Vietnam'ın havası harika diyebilirim, zira diğerlerinde olduğu gibi burada da hava çok sıcaktı ama rüzgar var; dolayısıyla nemden boğulmuyorsunuz, nefes alabiliyorsunuz.

Yine gittiğim diğer uzak doğu ülkelerinin aksine (Tayland, Japonya ve Çin'den bahsediyorum) insanları daha samimi, daha kibar, daha yardımsever, daha güleryüzlü. Çevre daha temiz, daha güvenilir gibi.

Genel ulaşım aracı olarak motosiklet kullanılıyor. Zaten dünya üzerinde motosiklet kullanımının en fazla olduğu ülke Vietnam'mış. Ama inanılır gibi değil. Trafik acayip. Şöyle söyleyeyim, normalda motorsikletliler otomobillerden korkar, bu ülkede motorsikletliler otomobilleri sıkıştırıyor. Trafik ışığı denilen şey çok yaygın değil. Kalabalık bir sokakta karşıdan karşıya geçmek istiyorsanız tehlikeyi göze almanız gerekiyor, motosiklet yığının içine atıveriyorsunuz kendinizi :)

En üstteki resim Ho Chi Minh City'e ait. Gittiğimiz dönem  Vietnam'da "Tet" zamanı idi. Tet'i yeni ay yılı ve bunun gelişini kutlama etkinlikleri olarak yorumlayabiliriz. Tet, Avrupa'nın "Noel"i gibi aslında... Tüm şehir ışıl ışıldı, sokaklar çiçeklerle süslenmişti. Ay yılı genellikle ocak ayının sonuna şubat ayının başına denk geliyor ve sadece Vietnam'da değil Çin gibi diğer uzak doğu ülkelerinde de kutlanıyor. Bu sene ay yılında  "Tiger" yani kaplan yeni yılına girdiler. Dolayısıyla Tet zamanının maskotu kaplanlardı. Ayrıca Vietnam'da genel olarak pek dini inanç olmasa da (Sosyalist ülkelerin ortak özelliği olarak) Budizm inancı hakim. Budizm'de kutsal olan sarı bir çiçek var ismini bilmediğim, şehir bu sarı çiçeklerle doluydu. Aşağıdaki fotografta görebilirsiniz hangi çiçeklerden bahsettiğimi. Ve tet zamanı her ailenin evinde bir adet bonzai bulunması geleneği varmış, dolayısıyla her yerde küçük ve mükemmel ağaçcıklar satılıyordu.

İş yerimize yakın bir alan kurulmuştu, en yakın anlamıyla "panayır" denilebilir. Mükemmel bir park vardı ve parkın yanında alışveriş yapılabilecek standlar, yemek yenebilecek seyyar dükkanlar ve müzik yayınıyla birlikte bir de lunapark vardı. Bu panayır ortamı bana Türkiye'dr küçük sahil kasabalarında yapışan festivalleri anımsattı. Parkta bulunan envai çeşit bitki, ışıklandırma ve dekorasyon çok güzeldi. Küçük bir köy havası yaratmışlardı samandan evlerle ve sudaki kanolarla... Yine bu yukarıdaki çiçekli resim bahsettiğim parkın girişine ait.


Vietnam Türkiye'ye göre ucuz, parası da değersiz. Bir şeyin Türk parasında karşılığını bulabilmeniz için 12000'e bölmeniz gerekiyor, yani bol bol sıfırları var. Ben çok ucuza diş fırçası, diş macunu, arayüz fırçası gibi diş temizlik malzemeleri aldım, neredeyse Türkiye'nin dörtte biri fiyatına. Aynı zamanda bazı ayakkabı markalarının fabrikaları da Vietnam'da olduğundan ayakkabıları da ucuza alabiliyorsunuz. Ben 40tly tiger, 17tlye converse ve yine aynı fiyata crocs aldım. Yukarıdaki fotografta da Ho Chi Minh şehrinin en ünlü alışveriş merkezi olan Ben Thanh'ın girişini görebilirsiniz. Kapalıçarşı tarzı bir yer. İçerisi ayakkabı, çanta ve hediyelik eşyalarla dolu. Burada çok kaliteli "çakma" çantalar bulabilirsiniz :) Ve unutmadan, mutlaka ama mutlaka pazarlık yapın, söylenen fiyatın yarısıyla başlayın pazarlığa hatta.

Ve sivrisineklere dikkat! Otel odasında çılgın bir sivrisinek tarafından 5 yerinden ısırıldı kolum, ve dönene kadar kaşındı, korkunçtu.

Gezdiğim yerler arasında, dilediğim gibi gezemesemde, en çok beğendiğim yerlerden biri oldu Vietnam, bu kadarını beklemiyordum açıkçası. Özellikler "Tet" zamanı, herkese tavsiye ederim bu uzak ülkeyi.

1 yorum:

widfara dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.