29. İstanbul Film Festivali Programı Açıklandı!

10 Mart 2010 Çarşamba

Daha önce bu yıl 29. kez düzenlenecek olan İstanbul Film Festivalinin, programının 9 Mart Salı günü yayınlanacağını duyurmuştuk. Dün akşam yayınlanan programa göre, bu yıl festivalin açılış filmi Radu Mihailean'un  2010 César En İyi Müzik ödülünü alan filmi Le Concert - Paris'te Son Konser olacak. Kapanış filmi ise, ünlü yönetmen Oliver Stone'un "Borsa: Para Asla Uyumaz" isimli filmi.

Program ana başlıkları ise aşağıdaki gibi;

* Uluslararası Yarışma Bu yıl 11 film Altın Lale için yarışıyor. Bu yıldan itibaren Altın Lale ödülü Şakir Eczacıbaşı anısına verilecek.

* Sinemada İnsan Hakları Yarışması Jüri başkanlığını geçtiğimiz yıl "Kırmızı Adamların Toprağı" filmiyle kazanan Marco Bechis'in yaptığı bu yarışmada ödül Avrupa Konseyi ve Eurimages işbirliğiyle verilecek. Bu alanda da 11 film yarışıyor.

* Türk Sineması 2009 - 2010: Bu bölümde gösterimler 5 ana başlık altında yapılacak. Ulusal Yarışma, Yarışma Dışı, Özel GösterimYeni Türk Sineması, Belgeseller.

* Sinema Onur ÖdülleriBu yıl bu alandaki ödüller yönetmen Feyzi Tuna, oyuncu Kadir İnanır ve kurgucu Mevlüt Koçak'a verilecek 2 Nisan'da yapılacak açılış töreninde.

* Özel Gösterim: Türk Klasikleri Yeniden Atıf Yılmaz'ın ünlü filmi "Selvi Boylum Al Yazmalım", restore edilmesinin ardından bu başlık altında gösterilecek.

* Akbank Galaları Bu sene 9 filmin galası yapılacak festivalde. Bu filmler şu şekilde; Ayrılık (Dies Fremde), Greenberg, Bay Hiçkimse, Büyük Hata, Julie & Julia, Tek Başına Bir Adam, Kontrol Limitleri, Ben ve Orson Welles, Savaş Sırasında Yaşam.

* Yıllara Meydan Okuyanlar

* Genç Ustalar İlk yada ikinci filmleriyle dünya sinemasına farklı bir bakış getiren genç ustaların filmleri bu bölümde gösterilecek.

* Antidepresan
Festivalin Yenilerinden. Bu yıl Komedi Filmleri için bu bölümde gösterimler yapılacak. Adı üstünde; "Antidepresan"..

* NTV Belgesel Kuşağı Pek çok farklı konuda pek çok farklı ülkeden belgesel filmler... Bu yıl 18 farklı belgesel film gösterilecek, ve bunlardan biri Oscar içinde yarışmış olan "Amerika'nın En Tehlikeli Adamı"

* Mayınlı Bölge Zorlayıcı - Deneysel filmler mayınlı bölgede.

* LG ile Geceyarısı Çılgınlığı Festival boyunca cuma ve cumartesi geceleri 24.00te 3 farklı filmin gösterimi yapılacak.

* Canlandırma Sineması : Estonya Estonya'dan canlandırma sinemasının değişik örnekleri gösterilecek.


* Çocuk Mönüsü Dünya festivallerinden çocuklara yönelik filmlerin gösterileceği bu bölümde Danimarka, Japonya, Fransa gibi değişik ülkelerden seçkiler bulunuyor.

* İyi Bir Başlangıç : 30 Yılın En İyi İlk Filmleri Bu bölümde gösterilecek filmler SİYAD üyeleri tarafından seçildi.

* İstanbul : İçeriden ve Dışarıdan İstanbul'un 2010 Avrupa Kültürkenti olması sebebiyle, İstanbul'da geçen yada İstanbul'u konu edinen Türk ve Yabancı filmler bu bölümde gösterilecek.

* Büyüleyici İsyancılar: Ortadağu ve Kuzey Afrika'dan Bağımsız Sinemacılar Seçkisi Küratörlüğünü Rasha Saltı'nın yaptığı bu bölüm İstanbul Film Festivali ve ew York merkezli uluslararası sanat kurumu ArteEast tarafından birlikte düzenleniyor.

* Şair, Vakanüvis ve İsyancı: Elia Suleiman Filistinli yönetmen Elıa Suleıman'ın tüm filmleri bu bölümde gösterilecek, kendisi de festivalin konuğu olacak.

* Joseph Losey: Sınıf ve Güç Yönetmen Joseph Losey'in bu bölümde gösterilecek filmlerini sinema yazarı Fatih Özgüven seçti.

* Anılarına Bu bölümde geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Eric Rohmer, Zeki Ökten, Ahmet Uluçay ve Halit Refiğ'in birer filmi gösterilecek.

Festival biletleri 20 Mart'tan itibaren satışta, detaylar ise burada.
Yan etkinliklerle ilgili bilgiye ise buradan ulaşabilirsiniz.

0 yorum: