Barney Stinson Teorileri

8 Mart 2010 Pazartesi


Barney Stinson karakterini artık aramızda tanımayan yoktur. Son yılların en önemli dizi karakteri ilk göründüğü andan itibaren bizlere hayata dair daha önce kimsenin akıl edemediği teorileri benimsetti. Bunlarla ilgili yaptığım derleme aşağıda ;

1- The Hot Crazy Scale - Manyaklık Çekicilik Skalası

Barney Stinson'ın bu en çok bilinen teorisi bir bayanın çılgınlığı ve çekiciliği arasındaki dengeyi anlatan bir skaladır.


3.sezon 5. bölüm olan "How i Met Everyone Else" bölümünde ortaya atılmıştır bu teori.  x'in y'ye eşit olduğu noktalara "vicky mendoza diagonal"ı adi verilmektedir. Vicky Mendoza Barney'nin eski kız arkadaşlarından biridir ve çılgınlığı ile sınırları zorlayan bir bayan olmasına rağmen genellikle dengeyi tutturmuştur.

Şöyle ki, bir hatun ne kadar seksi ise çılgınlıklarına o derecede katlanılabilir, yanlış anlaşılmasın yani, bir hatun ne kadar çılgınsa o kadar çekicidir diye bir durum yok ortada.

2 - The Cheerleader Effect - AmigoKız Etkisi


Kısaca tek tek güzel bulunmayacak kızların ancak bir arkadaş grubu ile birlikteyken güzel olabildiklerini savunan teoridir. 4.sezon 7.bölüm olan "Not a Father's Day" isimli bölümde ortaya atılmıştır.


bu bölümde Marshall'ın kendisi de amigo kızlardan biriydi :)

3 - The Oh Moment - "Ooo" Anı

Bir kadınla/erkekle ilgili ondan ayrılmaya karar vereceğiniz gizli kalmış gerçeği öğrendiğiniz an.

2.sezon 9. bölüm olan "Slap Bet" te karşımıza çıktı bu teori. Teorinin ortaya atılma sebebi, Robin',in  alışveriş merkezine gitmek istememesiydi. Bu sırrı öğrenmek isteyen Ted'e Barney'nin verdiği tavsiye, "bir kadınla ilgili ne kadar az sır bilirsin o kadar iyi" olmuştu. Ve nihayetinde Robin'in sırrının büyük "hit"i "Lets go to mall" olduğunu öğrenmiştik.4 - Date Time Continuum - Çıkma Zaman Sürekliliği (Daha düzgün nasıl çevrilebilir?)

İlişkilerde ileriye dönük planlar yaparken asla birlikte olduğun zamandan daha ileri bir tarihe plan yapmama zorunluluğuna dayanan teori. Örneğin, birisiyle 2 haftadır birlikteyseniz, en fazla 2 hafta sonrası için plan yapın, 3 değil!

5 - Lemon Law - Limon Yasası
"Lemon Law" aslında Amerika'da satın alınan bir aracın hatalı çıkması durumunda iade edilip tüm paranın geri alınması olarak işleyen bir yasa. Ama Barney bu yasayı kendine göre şu şekilde yorumluyor ; bir buluşmayı bitireceğine yada devam edeceğine ik beş dakikada karar verme. 1. sezon 8. bölüm olan "The Duel"da ortaya çıkmıştır.

6 - The Chain Of Screaming - The Circle Of Screaming - Bağırma Döngüsü

3. sezon 15. bölümde ortaya çıkmıştır. Bölümün adı: The Chain of Screaming'di. Eğer birsine bağırsanız o da bir başkasına bağırır, onun bağırdığı da başkasına.. ta ki biri gelip size bağırana kadar bu döngü devam eder. Birinin size bağırmamasına aldırmamanın tek yolu bir başkasına bağırmaktır.

7 - The Platinum Rule - Platin Kural

Aynı isimli 3.sezon 11. bölümde ortaya çıkmıştır. Esasında çok yakınınızda bulunan yada sıklıkla karşılaşabileceğiniz birisi ile ilişki  kurmamanız yönünde olan bu kuralın sloganı "Asla ama asla katiyen komşunu sevme!" şeklindedir.
Bu durumun aşamaları aşağıdaki gibidir;
1- Attraction - Etkilenme
2- Bargaining - Pazarlik, bir sorun çıkmayacağına kendi kendini ikna aşaması
3- Submission - Teslimiyet, yakınlaşmaya başlama
4- Perks - Ödüller, ilişkinin iyi taraflarıyla, getirileriyle övünme aşaması
5- The Tipping Point - Kritik Nokta, hatanın farkına varma
6- Purgatory - Araf, ben ne halt ettim süreci
7- Confrontation  - Karşı karşıya gelme, karşı tarafla görüşüp işleri eski haline çevirme talebi
8- Fallout - Dağılma, karşı tafaın gururun incilmesi ve size kötü davranmaya başlaması
9- Co-existence - Tekrar birlikte yaşayabilme, karşı tarafın olanları unutması ve işlerin eski haline dönmesi.

Barney'nin teorileri arasında gerçeğe en yakın duranı bukoddur ve pek çok kişi tarafından test edilip onaylanmıştır.

8 - Bro Code - Kanka KararnamesiBarney Stinson tarafından yazılan kankaların ne yapması ne yapmaması gerektiğine dair olan kitap. Bu kitap başlı başına kocaman bir teoridir. Öyle ki kitabı bile çıkmıştır.
Türkçe bilgi buradan, ingilizce bilgi ise buradan alınabilir.

Hayatımızı kolaylaştıran süper teorilerin devamının gelmesi dileğiyle...

2 yorum:

Azura dedi ki...

Hehe guzel yazi olmus..Barney karakterini yaratanin ve Neil'i bu karaktere uygun bulanlarin onunde saygiyla egilmek gerek. Pek tabi dizi yaraticalirinin onunde de..

widfara dedi ki...

Yorumunuz için teşekkürler.
Barney Stinson karakteri gerçekten çok başarılı oluşturulmuş bir karakter. Neil Patrick Harris normalde eşcinsel olmasına rağmen, kadın avcısı "Barney Stinson" rolünde harikalar yaratıyor gerçekten!