Caprica'yı Sevmemiz İçin 10 Sebep

17 Mart 2010 Çarşamba


1- Müthiş Bir Açılış Jeneriğine Sahip Olduğu İçin
Caprica'nın açılış jeneriği en az Battlestar Galactica  kadar başarılı ve karanlık. En az görüntüler kadar, müziği de güzel. Özellikle Zoe'nin gözünden saylonların (cylon) kırmızı gidip gelen ışıklı gözlerine ulaşılan sahneyi seviyorum ben.(Ne kadar arasam da bu fotolardan oluşturulmuşundan başka açılış jeneriği videosu bulamadım, NBC kaldırtmış hepsini.)

2- William Adama'nın Çocukluğunu Görmek İçin
Bildiğiniz gibi Caprica, Battlestar Galactica'dan yaklaşık 50 yıl öncesini anlatıyor. İki dizi arasındaki bağı William Adama kuruyor; Caprica'da William Adama'nın çocukluğuna, Tauron'lu kimliği ile Caprica'lı kimliği arasındaki çelişkiye tanık oluyoruz. Caprica bize nasıl olup da Adama'nın Battlestar Galactica'da sık sık bahsettiği üzere, babasından hem nefret edip, hem de onu örnek aldığını anlatacak. Caprica'da, Adama'nın çocukluğunu Sina Najafi canlandırıyor.

3 - Holoband'ler, e-sheet'ler ve Bilumum Teknolojik Alet Edavat İçin

Caprica bir bilim kurgu dizisi ve biz bilim kurgu severler için teknolojik alet edevat açısından ağız sulandıracak nitelikte. Bu teknolojik şaheserler ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Aşağıda da e-sheetler ve kullanımlarıyla ilgili bir video var.4 - Çoklu Evlilik, Eşcinsel Evlilik gibi Aşmış Toplumsal Değişimler İçin
Caprica, sadece bilimsel alanda değil, toplumsal alanda da değişmiş-gelişmiş bir toplum sunuyor bize. Rahibe Clarice'in (dikkatinizi çekerim, kendisi rahibe) toplu evlilik yapmış olduğunu görüyoruz; hatta bir sahnede 2 çift aynı yatakta gösteriliyor ve çiftler değişiyor. Ve bu toplu evlilik kurumu doğal karşılanıyor.
Aynı zamanda, William Adama'nın amcası Sam'in kabadayı kişiliğine, sert tavırlarına rağmen homoseksüel olduğunu ve eşcinsel evlilik yapmış olduğunu görüyoruz -ki aynı sahnede çocuk yapıp yapmama konusunun da bahsi geçiyor. Caprica, asıl hikayenin yanında, toplumsal ve özgürlük üzerine yaptığı bu gibi "dokundurmalar"la dahi izlenmeyi hak ediyor.


5- Irkçılık Üzerine Söyleyecek Çok Sözü Olduğu İçin
Caprica ilk bakışta bir bilimkurgu dizisi gibi görünse de politik bir dizi aslında, aynı Battlestar Galactica gibi. Alttan altta, asıl hikayenin yanında 12 Koloni'nin birbirlerine karşı düşmanca tavırlarını ve aynı zamanda insan ırkının robot ırkına(!) karşı olan ırkçı tavırlarını ortaya koyuyorlar.6- Yaptığı müthiş göndermeler için
BSG ve Caprica evrenindeki 12 koloninin isimleri burçlardan geliyor aslında, yani 12 takım yıldızından. Caprica- capricorn (oğlak burcu), tauron - taurus (boğa burcu), gemenon - Gemini (ikizler burcu) gibi. (Diğerleri de şu şekilde Aerelon - Aries - koç,  Aquaria - Aquarius - kova, Canceron - Cancer - yengeç, Leonis - Leo - aslan, Libris - Libra - terazi, Picon - Pisces - balık, Sagittaron - Sagittarius - yay,  Scorpia - Scorpio - akrep,  Virgon - Virgo - başak)


Burçları temsil eden semboller, 12 koloni için de kullanılıyor" border="0" /><br />burçları temsil eden semboller, 12 koloni için de kullanılıyor

Ayrıca Zoe'nin avatarı aynı bedende 3 farklı kişi olduğundan (Zoe'nin kendisi, Zoe'nin avatarı ve saylon) hristiyanlıktaki "trinity" (baba-oğul-kutsal ruh) kavramını temsil ediyor; yani ileride saylonların inanıyor olacağı "tek tanrı"yı. Bu ve bunun gibi pekçok gönderme, izlenmeyi hak ediyor tabii.

7- Hem medyayı, hem adalet sistemini, hem de emniyet teşkilatını yerden yere vurduğu için
Caprica, BSG gibi oldukça derin bir dizi; oldukça politik.

Bombalamanın ardından, emniyet teşkilatının medyayı kullanarak insanları nasıl manipüle ettiğini izliyoruz. Aynı şekilde, sırf kendilerini hedeften uzaklaştırmak için medyayı Graystone'lara yönlendirdiklerini görüyoruz. Diğer taraftan, Graystone Endüstrisi'nin halkla ilişkiler uzmanı, doktor graystone'a gençlerin büyük kısmı haberleri bir talk show'dan öğrendiği için kızı hakkında yalan söylemesini tavsiye ediyor. Joseph Adama hakimlere rüşvet veriyor. Caprica, başka bir evrende geçiyor belki ama bizim dünyamızın çürümüş taraflarını anlatıyor bize; hem de sessiz sedasız...8 - Zoe'nin Avatarının Amacını Öğrenmek için
Caprica'nın şu anda en büyük gizemi, Zoe'nin avatarını hangi amaçla Gemenon'a götürmek istediğini bilmiyor oluşumuz. Ve ben açıkçası bunu öğrenmeyi çok istiyorum.


9 - Hem  Zoe Graystone, hem Lacy Rand çok güzel olduğu için
Zoe rolünde Alessandra Torresani, Lacy rolünde ise Kyle XY'dan tanıdığımız Magda Apanowicz oynuyor. Ve ikisi de çok hoş bayanlar.

10 - Battlestar Galactica'nın hatrına
Eh, eğer bu kadar sebep sizi ikna etmeye yetmediyse, çok sevdiğimiz ve özlediğimiz Battlestar Galactica hatrına bile izleyebilirsiniz bu diziyi!

3 yorum:

Azura dedi ki...

Boyle dizileri birkac kere kacirdin mi gerisi gelmez oturup bastan izlemek gerek. Ben en son gencin trende kendi kendini patlattigi yerde kaldim o da sanirim 2. bolumdu. :)

widfara dedi ki...

hehe. izlediğinin ilk bölüm olma ihtimali bile var :) ama izle mutlaka caprica çok güzel bir dizi, hele ki battlestar galactica yı izleyip sevdiysen..

widfara dedi ki...

nedendir bilinmez, 22dakika'da bu yazımın 4.maddesiyle ilgili tepkiler aldı başını gitti. mecburen açıklama yazmak durumunda kaldım, buraya da ekliyorum;

4. madde neden bu kadar tepki çekti, anlamak zor. ama madem yorumlar yapıldı bu konuda; biraz daha açayım ne anlatmaya çalıştığımı.

şimdi öncelikle şunu bilmek gerekiyor ki, caprica dünyanın gelecekteki halini göstermiyor bize, başka bir evrende geçiyor. yani bizim "geleceğimizi" anlatmıyor. diğer bilimkurgulardan farklı tarafı bu. bu konuyu açıklığa kavuşturmak istedim...

eğer bilimkurgu seviyorsanız, hem pek çok kitapta hem de filmde geleceğin genellikle "özgürlükçü" şekilde tasvir edildiğini bilirsiniz - distopyaları ayrı tutmak gerek tabi. (örneğin robert heinlein'in yaban diyarlardaki yabancı kitabında) caprica da bu kulvardaki yerini alıyor. "aşmış toplumsal değişimler" söz öbeğindeki -aşmış- kelimesi takdir amacıyla değil, "şaşırılacak derecede" manasında kullanılmıştır. yalnız şunu da kabul etmeliyim ki, caprica hiçbir şekilde ne çoklu evlilikleri ne de eşcinsel evlilikleri onayladığını yada onaylamadığını söylemiyor bize, sadece gösteriyor. zaten benim için özgürlük isteyenin istediğini yapabilmesinden çok, isteyenin istediğini yapmasına diğerlerinin karışmamasıdır. caprica da bu şekilde düşünüyor olacak ki, bizim alışkın olduğumuz şekilde ilişkiler daha çok dizide ama kimse de ne rahibe clarice'e ne de sam'e karışıyor.

tüm yorum yapan arkadaşlara sevgiler.