Her Hafta Bir Kitap Projesi - 3.Hafta "Top"

18 Mayıs 2010 Salı


Bu haftanın kitabı 2 gün gecikmeli de olsa bitti, ne de olsa haftasonu çok yoğundum okumaya fırsatım olmamıştı.

3.haftanın kitabı, William S. Burroughs'un "Top" isimli kitabı, altıkırkbeş yayınlarından. Burroughs'tan daha önce "İçerideki Kedi"yi okumuş anlamamış, sonra "Çıplak Şölen" kitabının Davşd Cronenberg yorumu olan "Naked Lunch" filmini zilemiş yine anlamamıştım. Bu kitap, diğer deneyimlerime göre daha anlaşılırdı kesinlikle-ama tamamen değil. Gerçeğin nerede bittiği hayalin nerede başladığı, ne zaman rüya görüldüğü ne zaman uyanık olunduğu belli olmayan, bir aşk öyküsü, homoseksüül bir aşk. (Burada bir itirafta bulunmam gerekiyor. "Top"u ben bildiğimiz, spor yaparken kullanılan top zannediyordum. Meğerse argoda eşcinsel manasına gelen topmuş bu top. Daha uygun bir kelime bulamamışlar herhalde, ibne de olmazdı kitap adı olarak herhalde. )

Herkese tavsiye edilecek nitelikte bir kitap değil. Kışkırtıcı, yer yer pornografik, rahatsız edici kısmen. Sanki, Burroughs kendi cinsel kimliği ile alay ediyor gibi, çok acımasız şekilkde, can acıtarak. Yer yer insanın içini sızlatacak derecede duygusal.

"Gevşe ve uyu, olur mu," dedi Allerton. Sırtı Lee'ye dönük olarak yan yattı. Lee kolunu geriye doğru çekti. Bütün bedeni sarsılarak büzüldü. Elini yavaşça yanağının altına koydu. Sanki bir iç kanama geçiriyormuş gibi çok derin bir acı hissetti. Gözyaşları, yüzünden aşağıya boşanıyordu."
yanında yattığınız kişiye fark ettirmeden ağlayabilmek... tamamlanmayan cümleler.

3 yorum:

Azura dedi ki...

İlginçmiş kitap. İlk defa duydum desem yalan olmaz gerçekten. Bu arada evet 'top' o 'top'. :P Hatta işaret ve baş parmağınla yuvarlak yaparsan aynı anlamı taşır. Bana komik gelir nerden uydurmuşlar o ismi argoda diye. :D

Adsız dedi ki...

burroughs' un adı geçen kitabının orjinal ismine baktığında " queer " olduğunu göreceksin.

toplumsal cinsiyet rollerinin hepsini reddeden bir anlayış olarak queer' in karşılığı, pasif gay'liğin maşist argodaki karşılığı olan o kelime değildir, olamaz da.

muhtemelen " top " kelimesi çoğunlukla pasif gaylik için kullanılsa da kelime kökeni itibarıyla herhangi bir cinsiyete direk vurgu yapmadığı için kullanılmıştır.

eğer kavram olarak ilgini çektiyse, "anti genderism" ve "queer" kavramlarına bir bakabilirsin.

widfara dedi ki...

yorumlar için çok teşekkürler.
@ anticopyright-tr, "Top" benim çok hoşuma gitmedi zaten, bu kitabın ismi olarak çok uygun değil gibi. "anti genderism" ve "queer" kavramlarına da bir göz gezdireceğim ;)