Full Metal Alchemist - Homunculuslar Üzerine

8 Haziran 2010 Salı

Full Metal Alchemist ilk olarak 2001 yılında manga olarak yayınlanmaya başladı ve aynı isimle 2003-2004 yılları arasında anime olarak gösterildi televizyonda. Mangası günümüzde hala yayınlanmaya devam eden FMA'nın ilk anime dizisi 51 bölüm ve bir filmden oluşuyordu. Geçtiğimiz yıl nisan ayından itibaren FMA tekrar çekilmeye başlandı; Full Metal Alchemist: Brotherhood adıyla. İlk dizi genel olarak mangadaki konuyu işliyor olsa da manga ile birebir ilerlemiyordu; Brotherhood ise mangayı birebir yansıtıyor. İki dizi arasındaki bu fark bazı noktalarda önemli noktalara dayanıyor; bunlardan biri de homunculuslar. Bu yazıda iki dizi arasında homunculuslar ile ilgili farklılıkları aktarmaya çalışacağım.

*dizinin tamamını izlemeyenler için ispiyon içeriyor olabilir*
 
İlk dizi ve ikinci dizi arasında homunculuslar ile ilgili temel fark yaratılışları ile ilgili. İlk dizide homunculuslar insan dönüşümü yapmaya çalışan simyacılar tarafından bilinçsiz bir şekilde yaratılıyorlardı ancak mangada ve ikinci dizide homunculuslar éfather" tarafından bilinçli şekilde yapılmış ve içlerine birer filozof taşı yerleştirilmiştir.
Homunculusların simya gücü yoktur ancak kendilerini özel başka güçleri vardır. Homunculuslar bilindiği üzere isimlerini yedi ölümcül günahtan alıyorlar. 

Bu sırayla devam edecek olursak;

1- Lust (Şehvet)
Lust
Lust

Lust tanıdığımız ilk homunculustur. Oldukça seksi bir bayan olarak resmedilir. Ouroboros dövmesi göğsünün üzerindedir. İlk dizide Lust Scar'ın ağabeyi tarafından yaratılmıştır. Scar hastalık yüzünden kaybettiği sevgilisini insan dönüşümü ile hayata döndürmeye çalışırken Lust'un doğmasına sebep olur. İkinci dizide ise Father tarafından yaratılmıştır ve daha dizinin başlarında Roy Mustang tarafından yok edilir. Özel gücü "the ultimate spear" (uzayabilen parmaklar) dır.
İlk ve ikinci dizide aynı kişidir.

2- Gluttony (Oburluk)
gluttony
gluttony

Karşılaştığımız ikinci homunculus. Lust'tan emir almakla beraber ona duygusal olarakta bağlıdır.
İlk dizide Dante tarafından yaratılmıştır. İkinci dizide ise "Father" tarafından Kapıyı yaratmaya çalışırken yanlışlıkla yaratılmıştır. (Kapı = Portal of Truth) Bu sebeple karnında "Kapı"nın bir kopyasını taşır ve yedikleri burada hapsolur. Aklı fazla çalışmayan önüne gelen herşeyi yemekten hoşlanan koca ağızlı şişman bir erkek olarak resmedilmiştir. ouroboros dövmesi dilindedir. Çene kemikleri çok kuvvetli olmakla beraber tükürüğü asidiktir.
İlk ve ikinci dizide aynı kişidir.

3- Envy (Kıskançlık)
envy
envy
Kız gibi görünse de aslında erkektir envy. İstediği kişinin kılığına girebilme özelliği vardır. İlk dizide hiçbir zaman gerçek şeklini göremeyiz ancak ikinci dizide gerçek şeklini gösterir. İlk dizide hoheheim tarafından yaratılan envy hohenheim ve dante'nin çocuğudur; yani ed ve al'ın yarı kardeşidir. diğer homunculusların aksine insan olmak için hiçbir istek barındırmaz.
İkinci dizide ise Father tarafından cselkcess halkının ruhlarından yaratılmıştır ve bu ruhların silüetlerini devasa bedeninde barındırır. İnsanları öldürmekten büyük keyif alır, en büyük cinayeti maes hughes'u öldürmesidir. dr.marcoh'u yakalamaya çalışırken tuzağa düşer ve yakalanır. ouroboros dövmesi sol bacağındadır.
İlk ve ikinci dizide aynı kişidir.

4- Greed (Hırs)
greed
greed

İlk dizide Dante tarafından eski sevgilisini diriltmeye çalışırken yaratılmıştır. Genç yakışıklı bir erkek haliyle resmedilmiştir. Hem ilk dizide hem de ikinci dizide kendi yandaşları olan homunculuslara ihanet eder ve bunun sebebi herşeyi istemesi ve herşeyi yalnızca kendi için istemesidir. Olağanüstü özelliği vücudundaki karbon atomlarının dizilişlerini değiştirerek bir zırh oluşturabilmesidir. (the ultimate shield) İkinci dizide wrath tarafından öldürülen greed, father tarafından tekrar yaratılacak ve ölümsüzlüğün peşinde olan lin yao ile aynı bedeni paylaşmaya başlayacaktır.
ouroboros dövmesi sol elinin üst tarafındadır.
İlk dizide ve ikinci dizide (ölüp linyao'nun bedenini paylaşmaya başlamasına kadar) aynı kişidir.

5 - Wrath (Öfke)
ilk dizideki 
wrath
ilk dizideki wrath

İlk dizi ve ikinci dizide biribirinden oldukça büyük farklılık gösteren bir homunculustur. İlk dizide 11 yaşında bir erkek çocuk olarak çıkar karşımıza. al ve ed'in ustaları izumi tarafından ölmüş çocuğunu geri döndürmeye çalışırken oluşmuştur. wrath'ın sağ kolu ve sol ayağı ed'in kaybettiği uzuvlarıdır. bu özellik diğer homunculusların aksine ona simya yapabilme özelliği kazandırır. ouroboros dövmesi sağ ayağının altında bulunmaktadır.

ikinci
 dizide  wrath king bradley'dir
ikinci dizide wrath king bradley'dir
İkinci dizide ise wrath führer king bradley'dir. ouroboros dövmesi sol gözündedir ve bu gözünü gizli tutar.

6- Pride (Gurur)
ilk dizide pride king bradley'dir.
ilk dizide pride king bradley'dir.
Bu homunculusta ilk ve ikinci dizide önemli değişiklikler göstermektedir.
İlk dizide Pride führer king bradley idi ve dante tarafından yaratılmıştı. Nihai göze sahipti ve bu göz sayesinde her hareketi görebiliyordu. ouroboros dövmesi ise bu gözde bulunuyordu (The ultimate eye) Diğer homunculuslardan farklı olarak insan gibi yaşlanır.

ikinci dizide pride king bradley'nin oğlu selimdir
ikinci dizide pride king bradley'nin oğlu selimdir

İkinci dizide ise pride'ın asıl şekli father'ın insan vücuduna kavuşmadan önceki hali gibidir; siyah bir duman ve gözler. Gölgelerde hareket edebilir ve ilerleyebilir. king bradley'nin oğlu selim pride'dır aslında. ki bu gerçeği neredeyse ikinci dizinin ortalarında öğreniriz.

7- Sloth - (Tembellik)

ilk dizide
 sloth ed ve al'ın anneleri şeklindedir.
ilk dizide sloth ed ve al'ın anneleri şeklindedir. 
İlk dizide Sloth ed ve al annelerini dönüştürmeye çalışırken yaratılmıştı. En son yaratılan homunculustur. Trisha'nın şeklini almadan önce sıvı haldeydi. Bu özelliği sayesinde insanların vücudunun büyük bölümünün sudan oluşmasını onların aleyhine kullanabilmektedir. İlk dizide silahsız bir ishbal çocuğunu vurarak ishbal savaşı’nın patlamasına neden olan albay juliet douglas kimliğinin altına saklanmıştır. (İkinci dizide bu savaşa sebep olan kişi başka bir askerin şekline girmiş olan envy'dir) ve führerin yardımcısı olarak çalışmaktadır. Sloth'un ouroboros dövmesi kalbine yakın, sol göğsünün üzerinde bulunmaktadır.

ikinci dizide sloth dev gibi ve kaslı bir erkektir.
ikinci dizide sloth dev gibi ve kaslı bir erkektir.
İkinci dizide sloth devasa ve kaslı bir erkektir. Herşeyi manasız ve yorucu bulur. amestris altına devasa bir dönüşüm çemberi kazmakla görevlendirilmiştir.

0 yorum: