George Clooney'nin son filmi "Centilmen"

4 Ağustos 2010 ÇarşambaOscarlı oyuncu George Clooney, ilk filmi “Control” ile haklı bir saygınlık kazanmış yönetmen Anton Corbijn’in ikinci filmi olan "The American"da başrolde karşımıza çıkacak. Film, 1 Eylül tarihinde Amerika'da gösterime girecek. The American (Türkiye'de gösterim ismi "Centilmen" olacak)Martin Booth imzalı “A Very Private Gentleman” adlı romandan sinemaya uyarlanmış.

Başrollerde George ClooneyViolante PlacidoThekla Reuten ve Paolo Bonacelli bulunuyor. George Clooney’in geçen yıl rol aldığı “Up in the Air” ve “The Man Who Stare at Goats”un ardından 2010 tarihli tek filmi. 1976 Roma doğumlu olan Violante Placido ise İtalya’nın tanınan yüzlerinden. Sinema dışında müzikle de uğraşan oyuncunun söz ve müzikleri kendisine ait olan parçalardan oluşan bir de albümü var. Kendisini 2002 tarihli, Venedik Film Festivali’nde ödül alan “Soul Mate” isimli filmden hatırlıyor olabilirsiniz. Filmin diğer bir oyuncusu olan Thekla Reuten Hollanda Sineması’nın genç yeteneklerinden. 1975 doğumlu olan oyuncu filmde Belçikalı bir kadın tetikçi olarak karşımıza çıkıyor. Kendisi ilk olarak oscar adayı olan “Two Sisters”’daki rolüyle dikkat çekmişti. 5 Avrupa dilini (Flemenkçe, İngilizce, İtalyanca, Almanca ve Fransızca) ana dili gibi konuşan genç yıldız, İngilizce’yi “Shark Tale: Gettin’ Fishy with it” adlı çizgi filmde seslendirme yapacak düzeyde aksansız konuşuyor.


Violante Placido


Filmin konusu ise şu şekilde; "Kiralık katiller arasında Jack (G. Clooney) yıllar içinde usta mertebesine yükselmiş, acımasızlığıyla tanınan biridir. İsveç’deki işi beklediğinden farklı bir şekilde sonuçlanır. Sıradaki işi onun son işi olacaktır. Her görevden sonra yaptığı gibi küçük bir İtalyan kasabasında kendine yarattığı “vaha”da inzivaya çekilir. Bu kasabada “ölüm”den bir süreliğine de olsa uzaklaşmaktadır. Kasabanın rahibi Peder Benedetto’yla (İtalyan sinema ve tiyatrosunun usta aktörü Paolo Bonacelli) bir dostluk kurar. Aynı sırada, kasabada tanıştığı Clara (Violante Placido) isimli genç kadınla da yakınlaşır. Yeni görevini ona Belçikalı bir kadın (Thekla Reuten) bildirecektir. Jack, Clara’yla başlayan ilişkisi yüzünden konsantrasyonunu kaybetmektedir ve bir tetikçi için en tehlikeli şey açık vermektir. "


Thekla Reuten


Filmin uyarlandığı kitaptaki karakter İngiliz ve olaylar kelebekleriyle ünlü Abruzzo’da geçiyor. İngiliz kiralık katil asıl mesleğini ele vermemek için kendini ressam olarak tanıtıyor ve sürekli kelebek resimleri yapıyor. Filmdeyse, öncelikle İngiliz karakter Amerikalı’ya dönüşüyor. Kelebek resimleriyse Jack’in (Clooney) vücudundaki dövmeye dönüşüyor. The American, İsveç ve İtalya’da çekilmiş. İtalya’nın Abruzzo bölgesinde Sulmona ve Castel del Monte kasabaları filmin ana mekanları. filmin bir diğer mekanı ise Roma. Filmin ayrıca bazı sahneleri İsveç’in başkenti Stockholm’de geçiyor. Filmin bir başka lokasyonu da yine İsveç’de bulunan Östersund kenti. 

0 yorum: