Inception Üzerine Bir Kaç Not

17 Ağustos 2010 Salı


Bence, son yılların en heyecan uyandırıcı filmi "Inception". Hatta beni Avatar'dan daha heyecanlandırdı diyebilirim. İyi bir film yapmak için 3D'ye gerek yok, farklı dünyalar yaratmaya da gerek yok. Christopher Nolan, yalnızca rüyaları kullanarak başarmış tamamen yeni bir evreni bize göstermeyi, yeni bir evren yaratmaya gerek duymadan...

Her popüler kültür malzemesi için olduğu gibi bunun için de çok şey yazılıp çizilecektir. Sırf popüler olduğu için iyi diyenler gibi yine aynı sebeple kötü diyenler de olacak.Ama şurası kesin, Inception'ı tam olarak anlayabilmemiz için, belli aralıklarla 5-10 defa izlememiz gerek. Ki her seferinde anladığımız da farklı olacaktır zaten.

Biraz bakındım, herkes başka filmlere benzetmiş Inception'ı. Vanilla Sky'ın adı geçiyor fazlasıyla hatta. Ben ise Philip K. Dick'in Ubik kitabının tadını aldım fazlasıyla. Hatta bilinçaltından fikir çalma-fikir yerleştirme konularında ise Jamil Nasır'ın "Düşler Kulesi" kitabını zikretmek gerekir. Eğer Inception'ı sevdiyseniz, bunları da seversiniz.

Alttaki görselde bir şeyler anlamaya çalışanlar için harita olsun; Inception Timeline.

0 yorum: