Sözde Bağımsız, Sözde Festival

1 Mart 2011 Salı


Bir bağımsız film festivali düşünün ki bilet fiyatları (sıralı tam liste aşağıda), normal bilet fiyatlarından daha pahalı olsun. Bir bağımsız film festivali düşünün ki film gösterimleri Cinebonus Maçka G Mall, AFM İstinye Park, AFM Budak Caddebostan gibi salonlarda yapılsın.

Hafta içi Gündüz Gösterimleri: 7 TL,
Tam: 13 TL (Hafta içi 19.00 seansı ve sonrası ve hafta sonu),
Öğrenci: 10 TL** (Hafta içi 19.00 seansı ve sonrası ve hafta sonu),
Türk Filmleri: 7 TL,
Film Forward Gösterimleri: 7 TL,
Retrospektif Gösterimleri: 7 TL
21.30 - 22.00 Seansları: 16 TL
Zare ve Utopia Canlı Performanslar: 20 TLFilm Festivali, kar amacıyla yapılmaz, yapılmamalı. Hele ki siz buna "Bağımsız Film" festivali diyorsanız... Vikipedi'den bakalım; bağımsız film ne demekmiş;
Bağımsız film, küçük stüdyolar tarafından üretilen genellikle düşük bütçeli film. Bu terim, klasik Hollywood yapımlarından farklı olan sanat filmlerini tarif etmekte kullanılır. Bu filmler genellikle bütçelerinin yarısından azının büyük film stüdyolarından gelmesi şartıyla geniş stüdyoların yan kuruluşları tarafından üretilir, 2005'te ABD’nin yerel bilet gişesi gelirlerinin yaklaşık %15’i bağımsız filmlerdendir. Bağımsız filmler, tarzları ve içeriklerine gore ayırt edilebilir. Senaristin veya yönetmenin orijinal yaratıcı amacı veya kişisel yaratıcı görüşü genelikle final filmde korunur.
AFM'nin yalnızca kar amacı güderek gerçekleştiği bu sözde festivalin, ne festivalle, ne de bağımsız filmlerle uzaktan yakından alakası yok. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da protesto ettim hem AFM'yi hem de if'i.Ayrıca gösterilen filmlerin de "Bağımsız Film" mantığı taşımadığı ortada örneğin "Hit Filmler". Bu bölümde gösterilen filmlerin listesi şuradan baktığınızda, genellikle gişe filmleri olduğunu göreceksiniz. AFM'nin yaptığı resmen sinema izleyicisi kandırmak, Oscar'a aday filmleri "Bağımsız" diye yutturmak.


Alış-veriş merkezindeki sinema salonlarına gitmekten bile haz etmeyen biri olarak, bu iki yüzlülüğe tahammül edemiyorum. Sinema, sinema salonunda izlenir diye düşünüyorum, sizleri de küçük sinema salonlarını tercih etmeye davet ediyorum. AFM, CINEBONUS vs. sinema sanatını ruhuna yakışmıyor. Ve güzel bir festival için de ben Nisan'ı, istanbul Film Festivalini bekliyorum.

1 yorum:

Azura dedi ki...

Böyle fiyat içeren film festivallerini de anlayamamaktayım. Ancak enayiler gider böyle yerlere. :)