İmparatorluk Üçlemesinin Yazarlarından Hardt Mayos'ta Türkiye'yi Tartışacak

7 Mayıs 2014 Çarşamba


Boğaziçi Üniversitesi tarafından başlatılan Boğaziçi Chronicles Programı, uluslararası yazar, düşünür ve sanatçıları Boğaziçi, İstanbul ve Türkiye’nin bugününe bakmak üzere konuk etmeye devam ediyor: Küreselleşme, siyaset ve kültürel teori üzerine çalışan günümüzün en önemli düşünürlerinden Michael Hardt, 12-28 Mayıs tarihleri arasında Boğaziçi Chronicles kapsamında İstanbul’da olacak.

Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde konaklayarak, İstanbul ve Türkiye üzerine çalışacak olan Hardt, burada akademisyen ve öğrencilerle biraraya gelecek. 21 Mayıs tarihinde “Bütün o liderler nereye kayboldu?” başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek olan Hardt, 25 Mayıs Pazar günü Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsünde, alternatif örgütlenmeler ve gezi sürecinin ele alınacağı panel ve forumda öğrencilerle bir araya gelecek.

Duke Universitesi’nde öğretim üyesi olan ve Türkiye’de özellikle Antonio Negri ile birlikte yazdığı İmparatorluk üçlemesi (İmparatorluk, Çokluk ve Ortak Zenginlik) ile tanınan Hardt, Boğaziçi Chronicles’a katılımıyla ilgili "Boğaziçi Chronicles programına katılmaktan heyecan duyuyorum çünkü Boğaziçi Üniversitesi çok dinamik bir entelektüel atmosfere sahip. Birçok öğrenci ve akademisyenle tanıştım ve mükemmel etkileşimler yaşadım. Ayrıca, ziyaretim süresince İstanbul'daki güncel toplumsal hareketler ve özellikle de Gezi Parkı direnişi sürecinde birleşen farklı güçler hakkında daha çok şey öğrenmeyi umuyorum." diyor.

Michael Hardt Hakkında 

Edebiyat kuramcısı ve siyaset felsefecisi Michael Hardt (1960, Washington DC), Duke Üniversitesi’nde ders veriyor ve The South Atlantic Quarterly’nin editörlüğünü yapıyor. Antonio Negri ile birlikte İmparatorluk üçlemesini (İmparatorluk, Çokluk ve Ortak Zenginlik), 2012 Mayısında ise günümüz işgal ve kamp hareketlerinin yeni bir demokrasi önerisi içerdiğini savunan Declaration (Bildiri) isimli elektronik kitapçığı kaleme aldı. Hardt’ın çok sayıda makale ve röportaj, sunum ve konferans bildirisinin yanı sıra 1993 yılında yayımlanan “Gilles Deleuze: An Apprenticeship in Philosophy” isimli bir kitabı ve farklı yazarlarla birlikte editörlüğünü yaptığı “The Declaration of Independence”, “The Jameson Reader”, “Radical Thought in Italy” gibi derleme yayınları bulunmaktadır. Hardt’ın kitapları Türkçede Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlanmaktadır.

0 yorum: