Bir Seyahati Planlamak - Otel Seçimi

5 Haziran 2014 Perşembe


Bir seyahati planlamanın en keyifli ama bir o kadar da zor adımı bence otel seçimi. Bir defa çok fazla seçenek mevcut. İkincisi pek çok faktörü göz önünde bulundurmak gerekiyor. Otel için ayrılan bütçe, otelden kişisel beklentiler ve otelin doluluk durumu da diğer belirleyici etkenler.

Otel arayışımızda HostelWorld.com ve Booking.com sitelerinden faydalandık. Şimdiye dek yurt dışı gezilerimde hep akraba yanında kaldığımdan, iş seyahatleri ise şirket tarafından organize edildiğinden hiç otel rezervasyonu ile uğraşmamıştım. Eşim de ben de çok konfor düşkünü insanlar değiliz. Kriterlerimiz çift kişilik oda, oda içerisinde tuvalet-banyo-klima bulunması, wi-fi internet kullanımın bulunması ve kahvaltının ücrete dahil olması şeklindeydi; tamamen temel şeyler yani.

İlk olarak Barselona'daki otelimiz için araştırma yapmaya başladık. Vize alıp alamayacağımızı kestiremediğimizden rezervasyon iptali olduğunda ücret talep etmeyecek otelleri listeleyerek, beklentilerimizi karşılayıp karşılamadığına göre elemeler yaptık ve karar verirken daha önce otelde kalmış olanların yorumlarını dikkatle okuduk. Sıralama yaparken otelin aldığı ortalama puan da çok önemli: 8 ve üzerinde puan almış olanları tercih etmekde fayda var. Ayrıca otelin kaç yorum aldığını da göz önünde bulundurmak gerek. 10 yorum alarak ortalaması 8,5 olan bir oteldense 2500 yorum alıp ortalaması 8 olan bir otel her zaman çok daha iyidir.

Eğer bir yakınınızdan ilk ağızdan tavsiye almamışsanız otele karar vermek çok zor internet aracılığıyla. Bu durumda imdadınıza daha önce otelde kalmış olanların yorumları yetişiyor. Bazı kişiler çok iyi niyetli yorumlar yaparken bazılarının da çok küçük detaylara takıldığını fark edeceksiniz bahsi geçen sitelerde. Booking.com da yorumları da kategorilere ayırmışlar: Bütün Yorumcular, Aileler, Çiftler, Arkadaş Grupları, Yalnız Gezginler... Hostelworld.com da ise yine şu kategorilere göre listeleyebiliyorsunuz yorumları: En Çok Puan Alanlar, En Düşük Oylu, En yeni, En Eski, Yaş Grubu, Uyruk, Cinsiyet. Siz hangi kategoriye giriyorsanız oradaki yorumları göz önünde bulunudrmak iyi olacaktır. Ayrıca iki site için de yorum yapmak için mutlaka site üzerinden rezervasyon yamış olmanız ve o otlede konaklamış olmanız gerekiyor ki yalan/yanlış yorumların önüne geçilebilsin.


Böylece Barselona için "Residència Erasmus" isimli otelde yer ayırttık, 5 gece 2 kişi kahvaltı dahil 350 euro gibi çok uygun bir rakama. Bu otel Park Güell'e yürüme mesafesinde.

Nice için otel bulmak çok daha meşakatli bir işti. Bir defa fiyatlar Barselona'dan çok daha yüksek. Diğer taraftan 7 ve üzerinde ortalama puana sahip otel bulmak çok zor. Yazılan yorumlar insanı oldukça tedirgin eder cinste. Ayrıca hemen hiçbir otelde kahvaltı ücrete dahil değil ve kahvaltı için kişi başı 20-30 lira arasında ekstra ücret talep ediliyor.Elbette çok konforlu 5 yıldızlı oteller mevcut, ancak bu otellerde 5 gece konaklama fiyatı bizim bu seyahat için ayırdığımız toplan bütçeden bile çok daha fazlaydı.

Hal böyle olunca daha önce arkadaşlarımın deneyimlemiş olduğu airbnb sitesini deneyemeye karar verdik. Airbnb ile o şehirde yaşayan insanlar evlerinin bir odasını ya da tamamını belli bir süre için belli bir fiyat karşılığında size kiralıyorlar. Çok fazla seçenek vardı. Yine isteklerimiz doğrultusunda ve kalanların yorumlarını da hesaba katarak seçeneklerimizi azalttık ve ev sahipleriyle site üzerinden mesajlaşmaya başladık. Fiyatlar biz yoğun sezonda gideceğimizden beklediğimizin üzerine çıktı. Ancak yine bu evlerin incelediğimiz otellerden daha konforlu olacağı ortadaydı. En sonunda tam bir ev sahibiyle anlaşacaktık ki o evle ilgili okuduğum bir yorum beni dehşete düşürünce airbnb'den tamamen vazgeçtik :) Tabi yorum ne kadar doğrudur, ne kadar hayal ürünüdür bunu bilemiyorum: zira airbnb de ev sahiplerinin yakınlarına yorum yazdırmaları da söz konusuymuş. Bu yorumda bir aile kiraladıkları eve yerleştiklerinden bir saat kadar sonra diğer odadan bir adamın çıkıp tüm çantalarını çaldığından, ev sahibinin de bu işe dahil olduğundan ve kimsenin kendilerine yardım etmediğinden bahsediyordu. Gerçekten korkunç bir deneyim!

Bunu okuyunca vazgeçtik tabi. İlk başta sadece Booking üzerinden Nice otellerini araştırmıştık, bir de şansımızı Hostelworld ile deneyelim dedik. İyi de yapmışız. Aynı otellerin iki site için doluluk oranları farklılık gösteriyormuş öncelikle bunu öğrendik. Zira Nice'de rezervasyon yaptığımız hostel için booking üzerinden yer yokken, hostelworld üzerinden yer vardı. Nice'de kalacağımız hostelin adı Hostel Meyerbeer Beach. %92 puan almış bu otel ayrıca 2014 yılının "Hoscar" ödülünün sahibi. Yine 5 gece 2 kişi kahvaltı dahil 567 euroya rezervasyonumuzu yaptırdık. Bu hostel sahile oldukça yakın, yalnızca iki sokak ;)

Henüz gidip kalmadığımızdan gerçekten iyi mi kötü mü olduklarına dair bir yorum yapamıyorum elbette, o kısmını dönüşte aktaracağım :) Gelecek yazıda da Schengen Vizesi başvuru serüvenimizden bahsedeceğim.

Not: İspanya Vizesi için başvuru yaptığımızda otel rezervasyonlarında kalacak iki kişinin de adının geçmesinin zorunlu olduğu söylendi. Evli dahi olsanız otel rezervasyon onaylarında mutlaka vize başvurusu yapacak iki kişinin adının geçmesi gerekiyor.

İlgili Yazılar:

Bir Seyahati Planlamak - Tarihler & Uçak Biletleri -> http://widfara-badbaht.blogspot.com.tr/2014/05/bir-seyahati-planlamak-tarihler-ucak.html

Bir Seyahati Planlamak - Schengen Vizesi -> http://widfara-badbaht.blogspot.com.tr/2014/06/bir-seyahati-planlamak-schengen-vizesi.html

2 yorum:

Dreamtime dedi ki...

Şimdiden iyi tatiller olsun size. Seneye ben de bir İtalya veya İspanya istiyorum bakalım. Hostelworld iyi bir seçenek bence. Balkanlar gezimde çok memnun kaldım tercihlerden yalnızca biri hariç. O da parasızlıktandı :)

Burcu Mercan dedi ki...

Teeşekkürler canım :) Memnun kalma/kalmama durumunu ben de döndüğümüzde yazacağım bakalım, sana da tavsiye ederim ona göre. Herşey bir yana biraz da şans işi sanırım bu. Bir de çok konformist olmamak gerek, yani yorumlarda yatağın çok sert oluşundan bile şikayet edenler oluyor :D