Bir Seyahati Planlamak - Schengen Vizesi

20 Haziran 2014 Cumaİşte geldik seyahat sürecinin en sinir bozucu kısmına. Eğer İspanya ya da Fransa'yı ziyaret etmek isteyen bir Türk vatandaşı iseniz Schengen Vizesi almak durumundasınız. Bu konuda farklı bilgiler internette dolaşıyor olsa da aslında mantık basit: Hangi ülkeden Schengen bölgesine girecekseniz o ülkeden almanız gerekiyor vizenizi. Eğer ki bir gezide birden fazla ülke ziyaret edecekseniz, hangi ülkede daha fazla konaklayacaksanız o ülkeden almanız daha uygun görülüyor. Tabi "kolay vize veriyor" diye İtalya'ya gidecekken Yunanistan'dan vize alan ve sorunsuz giriş yapanlar da var. Ama diğer taraftan böyle bir durumda sınırdan geri döndürülenler de var. Velhasılı biz 5 gün İspanya'da, 5 gün Fransa'da kalacağımızdan ve ilk girişimizi İspanya'dan yapacağımızdan Schengen Vizesi talebimizi İspanya'dan yapmaya karar verdik.

Artık eskisi gibi gidip konsolosluklar önünde sırada beklenmiyor. Vize başvuruları aracı firmalar vasıtasıyla yapılıyor. İspanya VFS Global firmasıyla çalışıyor vize için. Biz VFS Global'e bireysel başvurmak yerine, mesai saatlerinde uğraşmak istemediğimiz için benim daha önceki Fransa seyahatimde de birlikte çalıştığım, şirketimizin de vize işlerini halleden Türk Ekspres firmasından yardım aldık.

Eşim de ben de bordrolu çalışan olduğumuzdan bizden hazırlamamızı istedikleri evraklar alttaki gibiydi:

1- İspanya Konsolosluğuna hitaben yazılmış antetli kağıda dilekçe. Firma yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli olmalı. Eğer eşinizle birlikte seyahat edecekseniz, bu dilekçe de eşinizin de ismi yer almalı.
2- 2014 yılı işlenmiş şirket vergi levhası
3- Ticaret sicil gazetesi
4- Yeni tarihli faaliyet belgesi (3 aydan eski olmamalı )
5- İmza sirküleri
6- En az 6 ay geçerli pasaport,
7- 2 adet yeni çekilmiş arka fon beyaz normal vesikalık fotoğraf (resim ebatları 40x30 mm )
8- Banka cüzdanı ya da bankadan imzalı, kaşeli geriye donuk 3 aylık hesap dökümü  (Bankanın imza sirküleri fotokopisi ile birlikte orijinal olmalı.
9- Gelir durumunu gosterir belgeler (araba ruhsatı fotokopisi, ev tapusu vs.)
10- 30,000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası
10- Çalışanlar için SSK işe giriş belgesi,
11- Çalışanlar için son 3 aylık maaş bordrosu,
12- Otel-uçak rezervasyonu,
13- Kimlik fotopisi,
14- SSK hizmet dökümü
15- Eksiksiz doldurulmuş başvuru formu, formun 37 ve son bölümünün imzalı olması gerekli.
16- Evlilik cüzdanı fotokopisi.

Daha önce shengen vizesi olmayanlar için; 
1- Son 6 ay maaş bordosu,
2- Son okul diploması,
3- Kartvizit,

Benim daha önceden schengen vizem vardı ancak Gökhan ilk kez Schengen alacaktı. Bu yüzden evraklar konusunda oldukça titiz davrandık. Son okul diploması ve kartvizit haricinde istenen tüm evrakları teslim ettik. Evrakları teslim etmek için Türk Ekspres'e gittiğimde, bankadan aldığımız imza sirkülerleri, bankadan aldığımız altın hesabımıza dair hesap özeti, kredi kartı hesap özetleri ve eşim için aldığımız 6 aylık maaş bordrosunun ilk üç aylık kısmını geri verdiler, bunlara ihtiyaç yokmuş. Ancak yine eşlerle birlikte yapılan seyahatlerde hotel rezervasyonları kimin üstüne olursa olsun konuklayacak iki kişinin de adının geçmesi gerekiyormuş otelden gelen onay maillerinde. Yine firmadan söyledikleri üzere vize başvurularında en önemli noktalardan birisi hesabınızda ne kadar para bulunduğu. Bir haftalık seyahat için hesabınızda en az1500 lira gibi bir para bulunması bekleniyor.

Evraklarımızı Cuma günü teslim ettik, Türk Ekspres bizim adımıza başvuruyu Pazartesi günü yaptı, vizelerimizin işlenmiş olduğu pasaportumuz ise elimize Çarşamba akşamı geçti. 3 aylık, 30 gün için çok girişli vizemizi böylece almış olduk. Ancak şöyle bir sıkıntı var ki ilk girişimizi 27 Haziran'da yapacak olmamıza rağmen konsolosluk vizemizin başlangıcını başvuru tarihimiz olan 28 Mayıs itibariyle başlatmış. Bir ayımızı boşa gitti bu sebeple.

Soracaklara şimdiden söyleyeyim: Seyahat sağlık sigortası, vize başvuru ücreti ve danışmanlık hizmetleri dahil olmak üzere Türk Ekspres'e iki kişi için toplam ödediğimiz tutar 700 lira. 

İlgili Yazılar:

Bir Seyahati Planlamak - Otel Seçimi -> http://widfara-badbaht.blogspot.com.tr/2014/06/bir-seyahati-planlamak-otel-secimi.html

Bir Seyahati Planlamak - Tarihler & Uçak Biletleri - http://widfara-badbaht.blogspot.com.tr/2014/05/bir-seyahati-planlamak-tarihler-ucak.html

0 yorum: